Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres tha se bota i detyrohet Pakistanit të varfër për ndihmë “masive” në rikuperimin nga përmbytjet shkatërruese të verës, sepse vendi mban më pak faj se shumë vende të tjera për ndryshimet klimatike, të cilat ekspertët thonë se kontribuan në përmbytjen.

Shirat e dendur kanë vrarë 1,391 njerëz dhe kanë prekur 3.3 milionë në këtë vend të Azisë Jugore, ndërsa gjysmë milioni njerëz kanë mbetur të pastrehë. Aeroplanë me ndihma nga Shtetet e Bashkuara, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vende të tjera kanë filluar të mbërrijnë, por Guterres tha se ka më shumë për të bërë.

Natyra, tha shefi i OKB-së në Islamabad, ka sulmuar Pakistanin, i cili kontribuon në më pak se 1% të emetimeve globale, sipas ekspertëve të shumtë.

Kombet që “janë më përgjegjëse për ndryshimin e klimës … duhet të ishin përballur me këtë sfidë”, tha Guterres, i ulur pranë kryeministrit pakistanez Shehbaz Sharif.

“Ne po shkojmë në një katastrofë,” shtoi Guterres. “Ne kemi bërë luftë kundër natyrës dhe natyra po ecën prapa dhe po godet në një mënyrë shkatërruese. Sot në Pakistan, nesër në cilindo nga vendet tuaja.”

Udhëtimi i shefit të OKB-së vjen më pak se dy javë pasi Guterres bëri thirrje për 160 milionë dollarë fonde emergjente për të ndihmuar të prekurit nga shirat e musonit dhe përmbytjet që Pakistani thotë se kanë shkaktuar të paktën 10 miliardë dollarë dëme.

“Apeloj për mbështetje masive nga komuniteti ndërkombëtar, ndërsa Pakistani i përgjigjet kësaj katastrofe klimatike”, shkroi Guterres në Twitter pasi zbarkoi në Pakistan më herët të premten.

Ai tha se kombet e tjera që kontribuojnë në ndryshimin e klimës janë të detyruara të reduktojnë emetimet dhe të ndihmojnë Pakistanin. Ai e siguroi Sharifin se zëri i tij ishte “plotësisht në shërbim të qeverisë pakistaneze dhe popullit pakistanez” dhe se “i gjithë sistemi i OKB-së është në shërbim të Pakistanit”.

“Pakistani nuk ka kontribuar në një mënyrë kuptimplotë në ndryshimin e klimës, niveli i emetimeve në këtë vend është relativisht i ulët,” tha Guterres. “Por Pakistani është një nga vendet më të ndikuar në mënyrë dramatike nga ndryshimet klimatike.”

Të premten, avioni i parë mbërriti nga SHBA, për të cilin Uashingtoni thotë se është pjesë e një ndihme të ardhshme prej 30 milionë dollarësh. Më shumë avionë ushtarakë amerikanë pritet të mbërrijnë në ditët në vijim si pjesë e një ure humanitare të ngritur nga Uashingtoni për të ofruar ndihma të nevojshme në të gjithë vendin.

USAID njoftoi një shtesë prej 20 milionë dollarësh të premten në ndihmë humanitare për Pakistanin, duke rritur më tej premtimet e SHBA.

Më vonë, Guterres ia drejtoi fjalët e tij komunitetit ndërkombëtar, duke thënë se sipas disa vlerësimeve, Pakistanit i duhen rreth 30 miliardë dollarë për t’u rikuperuar nga përmbytjet.

“Edhe sot, emetimet po rriten ndërsa njerëzit vdesin nga përmbytjet dhe uria. Kjo është çmenduri. Kjo është vetëvrasje kolektive,” tha ai. “Nga Pakistani, unë po bëj një thirrje globale: Ndaloni çmendurinë; përfundoni luftën me natyrën; investoni në energjinë e rinovueshme tani.”

Deri më tani, agjencitë e OKB-së dhe disa vende kanë dërguar afro 60 avionë me ndihma, dhe autoritetet thonë se Emiratet e Bashkuara Arabe kanë qenë një nga kontribuesit më bujarë dhe kanë dërguar deri më tani 26 fluturime me ndihma për viktimat e përmbytjeve.

Gjithashtu të premten, Samanta Pauer, administratorja e USAID, u takua me ministrin e jashtëm të Pakistanit Bilaval Bhuto Zardari në Islamabad. Ajo më vonë u tha gazetarëve se kishte vizituar zonat e goditura nga përmbytjet në provincën Sindh të enjten dhe ajo ishte dëshmitare e shkatërrimit të gjerë të shkaktuar nga përmbytjet.

Përmbytjet kanë prekur të gjithë Pakistanin, duke përfshirë vendet e trashëgimisë si Mohenjo Daro, një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që konsiderohet si një nga vendbanimet e lashta urbane më të ruajtura në Azinë Jugore. Qytetërimi që daton 4500 vjet më parë, që përkon me ato të Egjiptit të lashtë dhe Mesopotamisë.

Agjencia e OKB-së për trashëgiminë njoftoi të enjten se do të dërgonte 350,000 dollarë për të ndihmuar në rikuperimin e vendeve të trashëgimisë kulturore të dëmtuara nga përmbytjet.

Duke folur në një konferencë për shtyp me ministrin e Jashtëm Bhutto Zardari, Guterres nënvizoi rëndësinë e luftimit të ndryshimeve klimatike.

“Kjo po ndodh tani rreth nesh dhe unë u bëj thirrje qeverive që ta trajtojnë këtë çështje,” tha ai dhe shtoi se ajo që ka bërë deri tani si shef i OKB-së është “një pikë në oqeanin e nevojave të popullit pakistanez”.

Ai tha se një propozim për një konferencë donatorësh për Pakistanin e goditur nga përmbytjet është në diskutim.

Që nga qershori, shirat e dendur dhe përmbytjet i kanë shtuar barrë të reja Pakistanit të varfër dhe kanë nxjerrë në pah efektin disproporcional të ndryshimit të klimës në popullsinë e varfër. Ekspertët thonë se Pakistani është përgjegjës për vetëm 0.4% të emetimeve historike të botës që fajësohen për ndryshimet klimatike. SHBA është përgjegjëse për 21.5%, Kina për 16.5% dhe Bashkimi Europian për 15%.

Përmbytjet në Pakistan kanë plagosur gjithashtu 12,722 njerëz, kanë shkatërruar mijëra kilometra rrugë, kanë rrëzuar ura dhe kanë dëmtuar shkolla dhe spitale, sipas Agjencisë Kombëtare të Menaxhimit të Fatkeqësive.

Edhe pse po përballen me përmbytjet e paprecedentë, autoritetet pakistaneze po luftojnë gjithashtu me sulmet militante. Të premten vonë, militantë të dyshuar hapën zjarr ndaj autokolonës së kryebashkiakut në Tank, një qytet në provincën Khyber Pakhtunkhwa, tha policia. Nga përmbytjet është prekur edhe tanku.

Kryetari i bashkisë, Saddam Hussain, shpëtoi i padëmtuar, por personat e armatosur vranë katër policë që shoqëronin automjetin e tij, tha oficeri i policisë Waqar Khan. Askush nuk e mori menjëherë përgjegjësinë për sulmin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb