Rusia do të vendosë sistemet strategjike luftarake të raketave balistike ndërkontinentale RS-28 Sarmat (ICBM) të sapofutur në gatishmëri luftarake, tha Dmitry Rogozin.
Rusia do të vendosë sistemet luftarake strategjike të raketave balistike ndërkontinentale RS-28 Sarmat (ICBM) të sapo prezantuar në gatishmëri luftarake më vonë këtë vit, ndoshta deri në sezonin e vjeshtës. Ky zbulim është bërë nga kreu i agjencisë ruse të hapësirës Dmitry Rogozin në një intervistë të fundit me kanalin televiziv rus Rossiya-24, raportoi TASS . Rogozin ka thënë se “lansimet testuese janë planifikuar të zhvillohen gjatë gjithë vitit” dhe se raketat do të vendosen në detyrë luftarake në vjeshtën e vitit 2022.

Sistemet raketore Sarmat dolën në krye të mediave në prill kur Ministria e Mbrojtjes e Rusisë konfirmoi një testim të suksesshëm të armës nga kozmodromi i testimit Plesetsk në rajonin e Arkhangelsk. I njohur si “Satani II”, sistemi ICBM Sarmat u përkul nga Presidenti rus Vladimir Putin pas testit të raketës duke thënë se do të mbronte Rusinë nga kërcënimet e jashtme të sigurisë. 

Veçanërisht, sistemi i raketave është i aftë të mbajë deri në dhjetë MIRVed të MIRVed, me peshë deri në dhjetë ton. Përveç kësaj, ai ka një rreze prej 11,000 deri në 18,000 kilometra, duke e bërë atë të aftë për të kryer sulme në të dy polet veriore dhe jugore të Tokës. Sipas TASS , Sarmat po zhvillohet në Qendrën Shtetërore të Raketave Makeyev, e lidhur me Roscosmos dhe prodhohet në ndërmarrjen Krasmash. Më herët, Rogozin kishte thënë se Roscosmos do të prodhonte deri në 46 sisteme Sarmat. 

Pas testimit të suksesshëm të raketës Sarmat, Putin kishte thënë se ky sistem i ri i mbrojtjes do t’u jepte armiqve të Rusisë një “ushqim për mendim” dhe se do t’i bëjë ata “të mendojnë dy herë” përpara se të agresojnë Moskën. “Ajo nuk ka analoge në botë dhe nuk do të ketë për një kohë të gjatë”, zbuloi Putin, duke shtuar se ishte me të vërtetë një ‘armë unike’ që do të forconte potencialin luftarak të forcave të tij të armatosura. 

“Sistemi Sarmat është një produkt vetëm i bashkëpunimit të industrisë ruse. Karakteristikat e masës dhe energjisë së raketës kanë zgjeruar gamën e saj të armatimit, si në numrin e kokave, ashtu edhe në lloje, duke përfshirë seksionin hipersonik rrëshqitës”, tha Ministria e Mbrojtjes ruse në deklaratë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb