Ekipet e Shpëtimit kanë gjetur trupat e tre punëtorëve në një tunel të përmbytur në ndërtim në një qytet jugor kinez. Gjithashtu po vazhdojnë kërkimet për 11 punëtorë të tjerë që kanë mbetur të bllokuar që nga e enjtja.

Ekipet gjithashtu kanë punuar për të nxjerrë ujë nga tuneli Shijingshan, i cili shtrihet nën një rezervuar dhe ishte pjesë e një autostrade që po ndërtohej në qytetin e Zhuhai, në provincën Guangdong afër Hong Kongut dhe Makaos.

Shkaku i shembjes është ende nën hetim. Raportet thanë se u dëgjua një zhurmë anormale dhe copa materiale filluan të binin në njërën anë të tunelit. U urdhërua një evakuim ndërsa uji hyri me shpejtësi brenda.

Projekti i ndërtimit duket se kishte probleme të sigurisë për disa kohë. Në mars, dy punëtorë vdiqën në një pjesë tjetër të tunelit.

Zhuhai është një qytet relativisht i pasur, i cili tani po zhvillohet për shkak të industrisë së prodhimit dhe teknologjisë së lartë.

Ishte një nga zonat e hershme speciale ekonomike të Kinës kur Partia Komuniste në pushtet filloi hapjen e ekonomisë së vendit rreth 40 vjet më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb