Një 40-vjeçar shqiptar ka humbur jetën në Itali pasi vendi ku punonte u shemb duke e varrosur brenda gurëve dhe mbeturinave.

Bardhi Brahimaj, me banim në Lurate Caccivio, nuk ka pasur kohë t’i shpëtojë peshës mbytëse që i është derdhur dhe është varrosur në gërmimin ku po punonte. Kur shpëtuesit arritën tek ai, duke e çliruar nga toka, nuk kishte më asgjë për të bërë. Aksidenti ka ndodhur të martën në orën 16:20 në një kantier rruge në lokalitetin Gironico, përgjatë via Giacomo Leopardi, në rrugën numër 35, ku po punohet për ndërtimin e një lidhjeje kanalizimesh.

  • foto galeri
  • foto galeri

Brahimaj, punonjës i Comedil Mangino-s së Olgiate Comasco-s, po punonte brenda gropës kur masa e tokës u shkëput, rrëshqiti drejt tij dhe nuk la rrugëdalje. Zjarrfikësit e Appiano Gentile dhe Como kanë ndërhyrë menjëherë në vendngjarje për të pastruar gropën dhe lejuar punonjësit e shëndetësisë të arrijnë në Brahimaj, të gjetur pa jetë.

Më pas atyre iu desh të punonin për të garantuar sigurinë e gropës, duke lejuar karabinierët dhe personelin e Ats Insubria, seksioni i parandalimit të aksidenteve, për të kryer hetimet. Brahimaj jetonte i vetëm në Lurate Caccivio, dhe nuk kishte të afërm në Itali, vetëm një vëlla banues në Zvicër, i cili u kontaktua dje nga karabinierët. Do të jenë hetimet që do të përcaktojnë shkaqet e kësaj vdekjeje në punë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb