Zyrtarët ukrainas kanë ofruar të trajtojnë ish-presidentin gjeorgjian Mikheil Saakashvili pasi shëndeti i tij thuhet se ka filluar të përkeqësohet seriozisht.

Z. Saakashvili, i cili ka nënshtetësi ukrainase, ndodhet në një burg gjeorgjian dhe pretendon se po mbahet atje për arsye politike.

Këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak tha: “Unë e respektoj atë sepse ai është një figurë historike. Qëndrimi ynë zyrtar është të na dorëzojë Saakashvilin për trajtim.

Dhe nëse nuk dëshironi ta dërgoni atë drejtpërdrejt në Ukrainë, dërgojeni atë në çdo vend të tretë evropian ku mund t’i sigurohet kujdesi mjekësor që, për fat të keq, nuk mund të ofrohet në Gjeorgji.

Z. Saakashvili ka hyrë në grevë urie disa herë në një përpjekje për të siguruar lirimin e tij.

Shëndeti i ish-presidentit tani po përkeqësohet si pasojë e grevës së urisë dhe trajtimit të pahijshëm në burg, sipas një deklarate nga avokatët, familja dhe mbështetësit e tij.

Ai thuhet se është transferuar nga burgu në një klinikë mjekësore në kryeqytetin e Gjeorgjisë, Tbilisi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb