Një zyrtar ukrainas ka thënë se trupi i punonjësit humanitar britanik Paul Urey është kthyer në Ukrainë.

Dmytro Kuleba, ministri i jashtëm i Ukrainës, tha se trupi i punonjësit të ndihmës kishte “shenja të torturës së mundshme të papërshkrueshme”.

Urey u kap nga forcat pro-ruse në Ukrainë në prill. Më vonë u raportua se ai vdiq për shkak të sëmundjes dhe stresit.

Kuleba tha: “Unë shpreh ngushëllimet e mia më të thella për të afërmit dhe të afërmit e Paul Urey”.

“Ai ishte një burrë trim që iu përkushtua shpëtimit të njerëzve. Ukraina nuk do ta harrojë kurrë atë dhe veprat e tij. Ne do të identifikojmë autorët e këtij krimi dhe do t’i mbajmë ata para përgjegjësisë. Ata nuk do t’i shpëtojnë drejtësisë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb