Astronomët kanë gjetur të dhëna se cili mund të jetë planeti i parë që do të zbulohet jashtë galaktikës sonë.

Gati 5,000 “ekzoplanetë” në botë që rrotullohen rreth yjeve përtej Diellit tonë  janë gjetur deri më tani, por të gjitha këto janë vendosur brenda galaktikës Rruga e Qumështit.

Sinjali i mundshëm i planetit i zbuluar nga teleskopi me rreze X Chandra i NASA-s është në galaktikën Messier 51.

Kjo është e vendosur rreth 28 milionë vite dritë larg nga Rruga e Qumështit.

Ky rezultat i ri bazohet në tranzit, ku kalimi i një planeti përpara një ylli bllokon një pjesë të dritës së yllit dhe jep një rënie karakteristike të shkëlqimit që mund të zbulohet nga teleskopët.

Kjo teknikë e përgjithshme tashmë është përdorur për të gjetur mijëra ekzoplanete.

Dr Rosanne Di Stefano dhe kolegët kërkuan rënie në shkëlqimin e rrezeve X të marra nga një lloj objekti i njohur si një binar i ndritshëm me rreze X.

Këto objekte zakonisht përmbajnë një yll neutron ose vrimë të zezë që tërheq gaz nga një yll shoqërues që rrotullohet afër. Materiali pranë yllit neutron ose vrimës së zezë mbinxehet dhe shkëlqen në gjatësi vale të rrezeve X.

Për shkak se rajoni që prodhon rreze X të ndritshme është i vogël, një planet që kalon përpara tij mund të bllokojë shumicën ose të gjitha rrezet X, duke e bërë kalimin më të lehtë për t’u dalluar.

Anëtarët e ekipit përdorën këtë teknikë për të zbuluar kandidatin e ekzoplanetit në një sistem binar të quajtur M51-ULS-1.

“Metoda që ne zhvilluam dhe përdorëm është e vetmja metodë aktualisht e zbatueshme për të zbuluar sisteme planetare në galaktika të tjera,” tha Dr Di Stefano, nga Qendra Harvard-Smithsonian për Astrofizikën në Kembrixh.

“Është një metodë unike, e përshtatshme në mënyrë unike për gjetjen e planetëve rreth binarëve me rreze X në çdo distancë nga e cila mund të matim një kurbë drite.”

Ky binar përmban një vrimë të zezë ose yll neutron që rrotullohet rreth një ylli shoqërues me një masë rreth 20 herë më të madhe se Dielli. Një yll neutron është bërthama e shembur e asaj që dikur ishte një yll masiv.

Tranziti zgjati rreth tre orë, gjatë së cilës emetimi i rrezeve X u ul në zero. Bazuar në këtë dhe informacione të tjera, astronomët vlerësojnë se planeti kandidat do të jetë rreth madhësisë së Saturnit dhe do të rrotullohet rreth yllit neutron ose vrimës së zezë në rreth dyfishin e distancës së Saturnit nga Dielli.

Dr Di Stefano tha se teknikat që kanë qenë kaq të suksesshme për gjetjen e ekzoplaneteve në Rrugën e Qumështit prishen kur vëzhgojnë galaktika të tjera. Kjo është pjesërisht për shkak se distancat e mëdha të përfshira zvogëlojnë sasinë e dritës që arrin teleskopin dhe do të thotë se shumë objekte janë të mbushura në një hapësirë ​​të vogël (siç shihet nga Toka), duke e bërë të vështirë zgjidhjen e yjeve individualë.

Me rrezet X, tha ai, “mund të ketë vetëm disa dhjetëra burime të shpërndara në të gjithë galaktikën, kështu që ne mund t’i zgjidhim ato. Përveç kësaj, një nëngrup prej tyre janë aq të shndritshëm në rrezet X, saqë ne mund të masim kthesat e tyre të dritës. .

“Më në fund, emetimi i madh i rrezeve X vjen nga një rajon i vogël që mund të bllokohet në mënyrë thelbësore ose (si në rastin tonë) totalisht nga një planet që kalon.”

Studiuesit pranojnë lirisht se nevojiten më shumë të dhëna për të verifikuar interpretimin e tyre.

Një sfidë është se orbita e madhe e kandidatit të planetit do të thotë se ai nuk do të kalonte përsëri përballë partnerit të tij binar për rreth 70 vjet, duke shfuqizuar çdo përpjekje për të bërë një vëzhgim të mëtejshëm në një afat të shkurtër.

Një shpjegim tjetër i mundshëm që astronomët morën në konsideratë është se errësimi është shkaktuar nga një re gazi dhe pluhuri që kalon përpara burimit të rrezeve X.

Megjithatë, ata mendojnë se kjo nuk ka gjasa, sepse karakteristikat e ngjarjes nuk përputhen me vetitë e një reje gazi.

“Ne e dimë se po bëjmë një pretendim emocionues dhe të guximshëm, kështu që presim që astronomët e tjerë ta shikojnë atë me shumë kujdes,” tha bashkëautorja Julia Berndtsson nga Universiteti Princeton, Nju Xhersi.

“Ne mendojmë se kemi një argument të fortë dhe ky proces është mënyra se si funksionon shkenca.”

Dr Di Stefano tha se gjenerata e re e teleskopëve optikë dhe infra të kuqe nuk do të jetë në gjendje të kompensojë problemet e grumbullimit dhe errësirës, ​​kështu që vëzhgimet në spektrin e rrezeve X do të mbeten metoda kryesore për zbulimin e planetëve në galaktika të tjera.

Megjithatë, ai tha se një metodë e njohur si mikrolenzimi mund të premtojë gjithashtu për zbulimin e planetëve ekstra-galaktikë.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb