Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka kujtuar 14-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Shehu ka ndarë foto të ish-kryeministrit Sali Berisha me presidentin e asaj kohe amerikan George Bush.

Demokrati ka shkruar se anëtarësimi i vendit në NATO ka qenë historike dhe një nga momentet më të rëndësishme të kombit.

339161230 706985057794558 6468600634523947854 N
339161230 706985057794558 6468600634523947854 N

Postimi i plotë:

Shqiperia ne NATO, ngjarje madhore ne historine kombetare!

Hyrja e vendit ne NATO eshte nje nga momentet historike me te rendesishme te Kombit tone.

Nje arritje ne perputhje me aspiratat e perpjekjet shekullore te shqiptareve per te qene pjese e Perendimit.

Per te instaluar e mbrojtur ne vendin tone lirite e demokracine perendimore.

Sepse se pari NATO eshte nje bashkesi politike vlerash e qellimesh.

Ajo ishte edhe nje permbushje standartesh, realizimi reformash thelbesore.

Nje rugetim ky qe filloi prej dhjetorit te 1990.

PD ishte nder partite e vetme demokratike ne bllokun lindor, e cila prej fillimit artikuloi qartesisht domosdoshmerine e antaresimit ne NATO.

Shqiperia ishte vendi i pare i atij grupimi, qe menjehere me Qeverine demokratike, u be pjese e “ Partneritetit per paqe” te NATO.

Dhe qe vazhdoi t’i qendroi konseguent atij hapi.

Derisa 14 vite me pare u antaresua plotesisht, gje te cilen e parapriu Presidenti Bush gjate vizites se tij ne Tirane, ne krah te Berishes.

Nje arritje ajo qe na afroi ngushtesisht edhe me BE, qe ne fakt i hapi “dyert” e Europes per ne.

Per te permbushur keshtu aspiraten tone madhore, per te qene pjese e Europes, e familjes sone natyrale e “biologjike”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb