Në Brazil gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 40.716 raste me COVID-19, derisa 1.175 tjerë kanë humbur jetën nga infeksioni, ka bërë të ditur ministri brazilian i Shëndetësisë.

Siç raporton Reuters, ky vend nga fillimi i pandemisë ka regjistruar 20.026.533 të infektuar me coronavirus.

Sa i përket personave që kanë humbur jetën nga COVID-19, në Brazil janë të regjistruar 559.607, duke u bërë kështu ky vend i dyti në botë për nga numri i viktimave.

Ndryshe pas shfaqjes së variantit Delta, në shumë vende të botës kanë filluar të ashpërsohen masat dhe të rriten thirrjet për vaksinim në veçanti në vendet e varfra.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb