Në 24 orët e fundit në Itali ka pasur 4.452 raste të reja të koronavirusit pas 262.864 tamponëve të bërë (të hënën ka pasur 3.455 infeksione me 118.924 teste).
Shkalla e pozitivitetit qëndroi në 1.7%, nga 2.9% një ditë më parë. Vdekjet janë 201 në 24 orët e fundit, në total 124,497 që nga fillimi i pandemisë. Të shëruarit sot ishin 11,831.

Mbi 28 milionë vaksinime që nga fillimi i fushatës së vaksinimit, për të qenë të saktë 28,074,383. Me dozat e para janë vaksinuar 19,153,355 persona, ndërsa me të dyja dozat 8,921,028. Kjo u njoftua nga struktura e Komisionerit të jashtëzakonshëm Domenico Figliuolo.

Në rënie shtrimet në spital dhe kujdes intensiv. Ka 1,689 pacientë në terapi të kujdesit intensiv (-65 krahasuar me dje) ndërsa ata të shtruar në spital me simptoma janë 11,539 (-485). Aktualisht pozitivë në Itali janë 315,308 (-7,583), ndërsa të shëruarit ose të rikuperuarit janë 3,727,220 (+ 11,831).

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: