Shirat e musonit gjatë muajit të kaluar kanë vrarë të paktën 150 njerëz ndërsa reshjet vazhdojnë të godasin Pakistanin, duke shkaktuar përmbytje të shpejta në disa pjesë të vendit, thanë zyrtarët qeveritarë të hënën.

Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive tha se 91 gra dhe fëmijë janë në mesin e të vdekurve deri më tani. Shirat e musonit dëmtuan gjithashtu shtëpi, rrugë, pesë ura dhe termocentrale në të gjithë vendin. Të paktën 163 njerëz u plagosën gjithashtu në incidentet e lidhura me shiun që nga 14 qershori, tha në një deklaratë. Shirat e dendur dhe përmbytjet dëmtuan plotësisht ose pjesërisht më shumë se 1000 shtëpi në të gjithë vendin.

Situata ishte veçanërisht e rëndë në qytetin port të madh jugor të Karaçit, më i madhi i vendit, ku lagje të tëra mbetën të zhytura të hënën.

“Për momentin, situata është e tillë që ne duhet të udhëtojmë me varkë dhe jo me automjete pasi rrugët janë të përmbytura,” tha një banor, Abdul Raheem.

Banorë të tjerë të Karaçit thanë se u detyruan të braktisnin makinat e tyre në rrugët e zhytura në ujë dhe të ecnin nëpër ujë deri në bel. Autoritetet thirrën trupat paraushtarake dhe Marinën për të ndihmuar në përpjekjet për të kulluar ujërat nga rrugët e përmbytura dhe për të evakuuar njerëzit.

Reshjet thuhet se janë pothuajse dy herë më të dendura se mesatarja e shiut në këtë periudhë të vitit. Ato filluan në mes të qershorit, duke shkaktuar fillimisht kërdi në provincën jugperëndimore të Baluchistanit, ku 65 njerëz kanë vdekur deri më tani.

Në provincën Sindh, ku Karaçi është kryeqyteti, agjencia e fatkeqësive tha se të paktën 26 njerëz vdiqën. Shiu i madh goditi gjithashtu Islamabadin dhe provincën lindore të Punjabit, duke vrarë të paktën 23 persona që nga muaji i kaluar.

Autoritetet po shpërndajnë tenda, ushqime dhe sende të tjera thelbësore për qindra njerëz të prekur nga shiu në veri dhe jugperëndim.

Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës është shkaku i shiut më të madh se mesatarja në Pakistan.

Çdo vit, shumë qytete në Pakistan luftojnë me përmbytjen vjetore të musoneve. Sezoni zgjat nga korriku deri në shtator dhe ekspertët thonë se shirat janë thelbësorë për ujitjen e të korrave dhe rimbushjen e digave dhe rezervuarëve të tjerë të ujit në Pakistan. Pjesë të Pakistanit jugor janë përballur me thatësirën që nga fillimi i këtij viti.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb