Ndoshta imazhi nuk është aq mahnitës, sa ai i Marilyn Monroe me fustanin e saj në filmin “The Seven Year Itch”, por të hënën mbrëma piktura e fytyrës së saj ishte më më e shtrenjta.

Në më pak se 4 minuta ofertë, piktura silk creen (në mëndafsh) e vitit 1964 i fytyrës së aktores, “Shot Sage Blue Marilyn”, u shit për rreth 195 milionë dollarë tek një blerës i panjohur në Christie’s, duke e bërë atë çmimin më të lartë të arritur për çdo vepër arti amerikan në ankand.

“Ne kemi shitur pikturën më të shtrenjtë të shekullit të 20-të. Kjo është një arritje e madhe.” tha specialisti i Christie’s, Alex Rotter.

Piktura 40 inç, është ​​një trofe duke pasur parasysh ngjyrat e saj të gjalla dhe temën magjepsëse, eklipsoi çmimin e mëparshëm të lartë prej 110.5 milionë dollarësh për një pikturë të kafkës së Jean-Michel Basquiat në Sotheby’s në vitin 2017, si dhe ankandin e Ëarhol për një pikturë të një aksidenti me makinë. që u shit për 105.4 milionë dollarë në 2013.

Shitja e së hënës nisi një sezon ankandi pranveror në një qytet që sapo ka filluar të kthehet në normalitet pas dy viteve të pandemisë së koronavirusit. Philip Hoffman, themeluesi i Fine Art Group, një kompani këshilluese në Nju Jork, tha se ankandet e ardhshme do të mund të mbledhin deri në 2 miliardë dollarë.

“Ka pasur një sasi të madhe të frenuar për dy vjet por tani ka një sasi të madhe të kërkesës nga klientët e rinj,” tha ai. “Të gjithë prisnin momentin e duhur dhe momenti i duhur ka ardhur.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: