Facebook thotë se do të fillojë të ndalojë shitjen e paligjshme të zonave të mbrojtura të pyjeve tropikale të Amazonës në faqen e tij.

Gjigandi i mediave sociale ndryshoi politikën e tij pas një hetimi të BBC. Masat e reja do të zbatohen vetëm për zonat e ruajtura dhe jo për pyjet në pronësi publike. Dhe lëvizja do të kufizohet në Amazon, jo në pyjet e shiut dhe habitatet e kafshëve të egra në të gjithë botën.

Sipas një studimi të fundit një e treta e të gjithë shpyllëzimit ndodh në pyjet në pronësi publike në Amazonë. Facebook tha se nuk do të zbulonte se si kishte në plan të gjente reklamat ilegale, por tha se do të “kërkonte të identifikonte dhe bllokonte listimet e reja” në zonat e mbrojtura të pyjeve tropikale të Amazonës.

Pylli i shiut të Amazonës është shtëpia e një në 10 specieve të njohura në Tokë

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: