Shiu i dendur shkaktoi përmbytje dhe rrëshqitje dheu që kanë vrarë 36 njerëz në bregun verior të shtetit Sao Paulo të Brazilit, thanë zyrtarët, ndërsa viktimat mund të rriten.

Qeveria e shtetit të Sao Paulos tha në një deklaratë se 35 vdiqën në qytetin e Sao Sebastiao dhe një vajzë 7-vjeçare u vra në Ubatuba fqinje. Të hënën në mëngjes, më shumë se 500 njerëz po vazhdonin përpjekjet e kërkim-shpëtimit.

Disa nga qytetet më të goditura që janë nën gjendje të jashtëzakonshme, duke përfshirë Sao Sebastiao, Ubatuba, Ilhabela dhe Bertioga, anuluan festimet e tyre të karnavaleve ndërsa ekipet e shpëtimit vazhduan kërkimin për të plagosurit dhe të zhdukurit nën rrënoja.

“Ekipet tona të shpëtimit nuk po arrijnë të arrijnë në disa lokacione; është një situatë kaotike,” tha Felipe Augusto, kryebashkiaku i Sao Sebastiao. Më pas, ai shtoi se ka dhjetëra persona të zhdukur dhe se 50 shtëpi janë shembur në qytet për shkak të rrëshqitjeve të dheut.

Augusto postoi në mediat sociale disa video të shkatërrimit të gjerë në qytetin e tij.

Presidenti i Brazilit Luiz Inácio Lula da Silva tha në Twitter se do të vizitojë rajonin e përmbytur.

Qeveria e shtetit Sao Paulo tha në një deklaratë se reshjet në rajon kanë tejkaluar 600 milimetra (23.6 inç) në një ditë, një nga sasitë më të larta ndonjëherë në Brazil në një periudhë kaq të shkurtër.

Vetëm Bertioga kishte 687 milimetra gjatë asaj periudhe, tha qeveria e shtetit.

Guvernatori Tarcisio de Freitas tha në një deklaratë se ai kërkoi mbështetje nga ushtria, e cila dërgoi dy aeroplanë dhe ekipe shpëtimi në rajon.

Pamjet televizive treguan shtëpi të përmbytura me vetëm çatinë e dukshme. Banorët po përdorin varka të vogla për të transportuar sende dhe njerëz në pozicione më të larta. Një rrugë që lidh Rio de Zhaneiron me qytetin port të Santos u bllokua nga rrëshqitjet e dheut dhe përmbytjet.

Bregdeti verior i shtetit Sao Paulo është një destinacion i shpeshtë i karnavaleve për turistët e pasur që preferojnë të qëndrojnë larg festave masive në rrugë në qytetet e mëdha.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb