Çdo qytet i madh ka pikat e tij të referimit, vendet që duhen parë që ju prisni të jenë të mbushura plot me turistë, pavarësisht nga koha apo moti.

Parisi ka Kullën Eifel dhe Montmartre, Barcelona ka Parc Güell dhe Sagrada Família dhe Roma ka Koloseun, shatërvanin Trevi – dhe Shkallët Spanjolle.

Ndërsa do të prisnit që mijëra hapa të zhdukeshin ngadalë në Shkallëzimet Spanjolle të Romës, nuk do të prisnit të shihnit një automjet që lëron nëpër këtë vend ikonik.

Por në mes të majit, një turist në një makinë me qira thuhet se u hutua duke ndjekur satnav-in e tij dhe përfundoi duke ngarë shkallët.

Sipas organit të mbrojtjes së trashëgimisë së Romës , Maserati theu dy hapa në fluturimin e djathtë që ngrihej nga Sheshi Spanjoll.

Turistë mosrespektues në Romë
Më pak se një muaj më vonë , turistët në Romë janë përsëri në të.

Dy vizitorë nga SHBA janë kapur në CCTV, teksa njëri prej tyre hodhi një skuter elektronik poshtë shkallëve.

Gratë hodhën skuterin poshtë monumentit prej mermeri të shekullit të 18-të, duke shkaktuar dëme me vlerë rreth 25,000 euro.

Dyshja, të cilët u filmuan nga një kalimtar, më pas u kapën nga policia dhe u gjobitën me 400 euro secili.

Çfarë  janë hapat spanjolle?
Shkallët spanjolle, të njohura si Scalinata di Trinità dei Monti në italisht, janë një destinacion ikonik turistik në Romë.

Të vendosura në veriperëndim të qendrës së qytetit, ato lidhin kishën Trinità dei Monti me Piazza di Spagna.

Ata kanë bërë paraqitje të panumërta në film dhe televizion si Festat Romake të Audrey Hepburn dhe versioni i vitit 1999 i The Talented Mr. Ripley. Ata njihen gjithashtu si vendi ku vdiq poeti anglez John Keats në 1821.

Shkallët, të cilat u ndërtuan në shekullin e 18-të, morën një restaurim prej 1.5 milionë euro në vitin 2015 të financuar nga marka luksoze Bulgari.

Le të shpresojmë që ky model të mos vazhdojë dhe të mos i bëhet më dëm këtij destinacioni shumë të dashur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb