Kryeministri britanik, Rishi Sunak ka hedhur poshtë ankesat nga aleatët e Nadhim Zahawi për mënyrën sesi ky i fundit u trajtuar. Sunak tha për “The Times” se ai kishte vepruar “me vendosmëri dhe me shpejtësi” ndërsa qeveria këmbënguli këtë mëngjes që Zahawi-t i ishte dhënë procesi i duhur.

Zahawi, ish-kryetari i partisë konservatore, u shkarkua një ditë më parë pasi një raport nga këshilltari i etikës i Sunak, Sir Laurie Magnus, zbuloi se kryetari i partisë kishte thyer në mënyrë të përsëritur kodin ministror për dështimin e tij për të zbuluar se ai po hetohej nga HM ​​Revenue & Doganat për taksa të papaguara.

Aleatët e kryeministrit thonë se ai e trajtoi me drejtësi ish-kryetarin e partisë konservatore. Në të njëjtën kohë, Sunak po përballet me pyetje se pse ai nuk e shkarkoi Zahawi më shpejt, si dhe nëse ai duhet të mbetet si deputet konservator.

I pyetur nga “The Times” nëse do të kishte veprime të mëtejshme kundër Zahawi, Sunak tha: Unë thashë shumë qartë se çështja meriton hetim të pavarur. Mendoj se është e rëndësishme që ne të vërtetojmë faktet, të kuptojmë të vërtetën e asaj që ka ndodhur. Dhe sapo e mora atë informacion, veprova me vendosmëri dhe shpejtësi”, deklaroi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb