TIRANË

Maxhoranca, por jo vetëm ka miratuar ngritjen e Komisionit hetimor për shkarkimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta në seancën e posaçme të mbajtur sot pasdite. Kuvendi me 102 vota pro, i dha “OK” raportit për Presidentin Meta dhe me 101 vota pro propozimit të Komisionit të ligjeve për ngritjen e komisionit hetimor.

101 deputetë votuan pro, 6 kundër, 3 abstenim, 1 nuk mori pjesë në votim nga 111 të pranishëm. Tashmë brenda dy ditësh pritet që komisioni hetimor të konstituohet. Ai do të ketë 9 anëtarë, 5 nga maxhoranca dhe 4 nga opozita parlamentare. Kryetar do të jetë Ulsi Manja dhe zëvendëskryetar Alban Zeneli.

Përbërja e Komisionit
Ulsi Manja, Kryetar- PS
Alban Zeneli, zv.kryetar- opozita e re
Vasilika Hysi, anëtare- PS
Klotilda Bushka, anëtare- PS
Bashkim Fino, anëtar- PS
Alket Hyseni, anëtar- PS
Adriatik Alimadhi, anëtar- opozita e re
Halit Valteri, anëtar- opozita e re
Krenar Rryçi, anëtar- opozita e re

Anëtarë zëvendësues
Adnor Shameti- PS
Spartak Braho- PS
Arlind Çacani- opozita e re
Zef Shtjefni opozita e re

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb