Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) është e shqetësuar për reduktimin e ujit ftohës të reaktorit që nevojitet për uzinën bërthamore të Zaporizhia në Ukrainë pas shkatërrimit të një dige në lumin Dnipro.
“Po monitorohet nga afër gjendja e digës që përfshin një rezervuar të madh ftohës për shkak të rritjes së presionit të shkaktuar nga humbja masive e ujit në anën tjetër të saj”.

Agjencia, e cila ka vendosur vëzhgues në centralin bërthamor të mbajtur nga Rusia, po monitoron nga afër situatën, tha dje shefi i IAEA, Rafael Grossi. Shkatërrimi i digës në rajonin Kherson, në pjesën jugore të vendit, të martën rezultoi në tonelata uji që përmbytën shumë zona nën pushtimin ukrainas dhe rus. Sasi të mëdha uji janë derdhur nga rezervuari i Kahovkës, gjë që mund të shkaktojë një problem serioz për uzinën e Zaporizhisë, që ndodhet në veri të digës.

Impianti më i madh bërthamor i Evropës nuk është në rrezik të drejtpërdrejtë, por fatkeqësia “shkakton vështirësi të reja të mëdha për centralin bërthamor të Zaporizhias në një kohë kur situata e sigurisë dhe sigurisë bërthamore është veçanërisht e brishtë dhe potencialisht e rrezikshme gjatë konfliktit ushtarak Rritja e aktivitetit ushtarak në rajon rrit shqetësimet tona të thella për sigurinë e tij”, tha Grossi.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: