Të paktën 5 persona kanë vdekur dhe 13 rezultojnë të zhdukur si pasojë e shkatërrimit të digës Kakhovka në Kherson të Ukrainës.

Më shumë se 3200 njerëz janë evakuuar nga rajonet Kherson dhe Mykolaiv, sipas shifrave të fundit nga ministria e brendshme e Ukrainës.

Niveli i ujit në Kherson ka filluar të bjerë, por ende mbetet mbi pesë metra i lartë, sipas guvernatorit të tij Oleksandr Prokudin.

Ukraina ka akuazuar Rusinë për shkatërrimin e digës, por kjo është mohuar dhe nga vetë presidenti rus, Vladimir Putin. Për më tepër Putin akuzon Ukrainën për sulmin në Kherson.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb