Një shpërthim i kontrolluar nga forcat amerikane që është dëgjuar në të gjithë Kabulin ka shkatërruar Bazën Eagle, të fundit të CIA-s jashtë aeroportit të Kabulit, kanë thënë zyrtarët amerikanë.

Sipas medieve amerikane, shpërthimi i bazës kishte për qëllim të siguronte që çdo pajisje ose informacion i lënë pas nuk do të binte në duart e talebanëve.

Baza Eagle, e filluar fillimisht në luftë në një ish-fabrikë tullash, ishte përdorur gjatë gjithë konfliktit.

Ajo u rrit nga një bazë e vogël në një qendër të gjerë që u përdor për të trajnuar forcat kundër terrorizmit të agjencive të inteligjencës në Afganistan.

Ato forca ishin disa nga të vetmet që vazhduan të luftonin ndërsa qeveria u rrëzua, sipas zyrtarëve aktualë dhe ish-zyrtarëve.

“Ato ishin një njësi e jashtëzakonshme”, ka theksuar Mick Mulroy, një ish-oficer i CIA-s që shërbeu në Afganistan.

Dhe siç thuhet më tej, afganët vendas dinin pak për bazën.

Kompleksi ishte jashtëzakonisht i sigurt dhe i projektuar për të qenë i pamundur të depërtohej.

Muret që arrijnë 10 metra të lartë rrethuan vendin, dhe një portë e trashë metalike “rrëshqiste dhe mbyllej shpejt” për të lejuar makinat brenda.

Shkatërrimi i bazës ishte planifikuar dhe nuk lidhej me shpërthimin e madh në aeroport që vrau rreth 170 afganë dhe 13 pjesëtarë të shërbimit amerikan.

Por shpërthimi, pak orë pas sulmit në aeroport, alarmoi shumë njerëz në Kabul, të cilët kishin frikë se ishte një bombardim tjetër terrorist.

Misioni zyrtar amerikan në Afganistan për të evakuuar qytetarët amerikanë dhe aleatët afganë do të përfundojë të martën e ardhshme.

Talebanët kanë thënë se përpjekja për evakuim nuk duhet të zgjatet dhe zyrtarët e administratës Biden thonë se vazhdimi pas kësaj date do të rriste ndjeshëm rreziqet si për afganët ashtu edhe për trupat amerikane.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb