JEREVAN

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha të hënën se forcat armene shkelën një armëpushim të rënë dakord të dielën dhe hodhën granata në fshatra në rajonet Terter dhe Lachin.

Ministria e Mbrojtjes e Nago-Karabak tha diçka e tillë ishte “dezinformim” dhe tha se forcat Azerbajxhanit kishin filluar një sulm me raketa ndaj pozicioneve ushtarake armene në anën veri-lindore në vijën e kontaktit, shkruajnë mediat e huaja.

Shtetet e Bashkuara të dielën thanë se një armëpushim i ri humanitar do të hyjë në fuqi të hënën në konfliktin midis Azerbajxhanit dhe Armenisë rreth enklavës së Nago-Karabakut, edhe kur luftimet e reja shpërthyen midis të dy palëve.

Armëpushimi i fundit do të hyjë në fuqi në 8 të mëngjesit me kohën lokale (12 e mëngjesit EDT) në 26 tetor, thanë Departamenti i Shtetit i SHBA dhe qeveritë e Azerbajxhanit dhe Armenisë në një deklaratë të përbashkët.

“Urime Kryeministrit Armen Nikoll Pashinyan dhe Presidentit Azerbajxhanas Ilham Aliyev, të cilët sapo ranë dakord t’i përmbahen një armëpushimi të efektshëm në mesnatë. Shumë jetë do të shpëtohen, ”shkroi Presidenti i SHBA Donald Trump në Tëitter.

Njoftimi erdhi pasi Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo zhvilloi takime të ndara me ministrat e Jashtëm të Armenisë dhe Azerbajxhanit në Uashington të premten.

“Këto takime u bashkuan nga bashkëkryetarët e Grupit të Minskut të OSBE-së, të formuar për të ndërmjetësuar konfliktin dhe të udhëhequr nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat i përshkruanin ato si” diskutime intensive “mbi armëpushimin dhe fillimin e bisedimeve elementet e një zgjidhje gjithëpërfshirëse.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb