Kur Jude Bellingham deklaroi gjatë Kupës së Botës që nëna e tij ende ia rregullonte shtratin, adoleshenti u ngacmua pa mëshirë nga disa nga shokët e tij të vjetër të skuadrës në Angli. Por mes shakave, mesfushori i ri nuk do të ketë ndjerë asnjë ndjenjë turpi. 19-vjeçari thotë se nëna e tij, Denise, nuk është thjesht një figurë e nënës, por një “mbretëresha”, e cila është personi më vendimtar në ngritjen e tij për t’u bërë futbollisti më i vlefshëm në botë.

“Roli që luan mamaja ime është i madh,” tha ai javën e kaluar. “Unë mendoj se për momentin është ndoshta roli më i madh i kujtdo, madje ndoshta më shumë se trajnerët dhe menaxherët e mi, për të qenë i sinqertë.”. Një lavdërim i tillë është plotësisht i merituar, sipas miqve, të cilët thonë se rrugëtimi i mesfushorit për t’u bërë yll në skenën globale është ndërtuar rreth një ‘njësie’ familjare “mbrojtëse” që përpiqet ta mbajë atë në tokë. Pasi Bellingham nënshkroi për skuadrën gjermane Borussia Dortmund në vitin 2020 për një shumë prej 25 milionë funtesh të raportuara, Denise, 54 vjeç, shkoi me të për të vepruar si një forcë e qëndrueshme. Lëvizja në Gjermani nënkuptonte që Denisi të linte pas burrin e saj Mark, 46 vjeç, i cili qëndroi për t’u kujdesur për djalin e tyre të vogël Jobe, 17 vjeç, gjithashtu një futbollist.

Dyshja ende jetojnë së bashku në një apartament nga i cili Denise herë pas here e çon djalin e saj në stërvitje, ndihmon në menaxhimin e punëve të tij të biznesit dhe bën “gati gjithçka tjetër” për të. Mes spekulimeve të furishme për një transferim prej 100 milionë funtesh këtë verë, Bellingham thotë se është nëna e tij ajo që mban “çdo gjë neutrale” në jetën e tij, duke e ndihmuar atë që të mos zhgënjehet. Ndërsa talenti i jashtëzakonshëm i Bellingham po bëhej i dukshëm që në fëmijëri, Denise, një punonjëse e burimeve njerëzore, dhe Mark, një rreshter prej një kohe të gjatë në policinë e West Midlands, shpejtuan t’i tregonin atij se sporti ishte dytësor për arsimimin e tij.

Mentori i Bellingham, Mike Dodds tha se roli aktiv i luajtur nga prindërit e tij, të cilët kanë paralajmëruar për ” lakmi” që mund të rrethojnë atletët e rinj, ka rezultuar në “vlerat dhe moralin e mirë” të Bellingham.
Dodds, i cili drejtoi Bellingham në Birmingham City, tha se pjekuria dhe mirësjellja e shfaqur nga adoleshenti gjatë intervistave mund t’i atribuohet drejtpërdrejt prindërve të tij.

Bellingham dhe vëllai i tij më i vogël u rritën në Hagley, Worcestershire. Kur babai i tij, një sulmues jashtë ligës, filloi ta merrte Jude si katër vjeçar në seancat stërvitore, i riu ishte më i interesuar të merrte bar sesa të shikonte një top. Ai “kapi insektin” në moshën gjashtë vjeçare dhe brenda një viti ai u zbulua nga Birmingham City. Në shkollën fillore Hagley, oreksi i të riut për sukses ishte tashmë i dukshëm. Ish-mësuesi i PE, James Ayers, kujton se si Bellingham u sprovua për ekipin e kriketit të shkollës në vitin e 5-të, por aftësitë e tij i mungonin dhe ai nuk ia doli. Bellingham u përgjigj duke përdorur pushimin veror për të praktikuar me babanë e tij, duke u kthyer vitin e ardhshëm si një nga lojtarët më të mirë të shkollës, madje duke i çuar ata në finalet kombëtare, një arritje që ai përsëriti me ekipin e futbollit të shkollës.

Mësuesja kryesore, Vanessa Payne, tha se Bellingham – i cili u kthye në shkollë për të bërë përvojë pune me Ayers disa vjet më parë – u largua nga shkolla në vitin e 6-të duke nënshkruar një libër vjetor duke thënë se ishte ëndrra e tij të luante për Anglinë. Pasi mbaroi shkollën fillore dhe përparoi në akademinë e të rinjve të Birminghamit, klubi e rekomandoi atë për një bursë futbolli në Shkollën Priory që kushtonte 15,000 paund në vit në Edgbaston. Andrew Spencer, atëherë kreu i shkollës PE, iu drejtua kolegut të tij brenda 90 sekondave nga fillimi i vlerësimit të bursës dhe tha: “Po, ai patjetër do të luajë për Anglinë një ditë.”

Spencer, i cili tani punon në Dubai, i tha The Times se Bellingham ishte një “djalosh me të vërtetë i zellshëm” i cili kombinoi studimet për GCSE-të e tij me një orar gjithnjë e më të ngarkuar futbolli.
Prindërit e tij mbetën në kontakt të vazhdueshëm me shkollën dhe klubin e tij për të siguruar që shkollimi i tij të ishte në rrugën e duhur. “Në mbrëmje gjërat e para që pyesnin prindërit ishte nëse ai ishte i respektueshëm ndaj mësuesve dhe a ishte i sjellshëm, siç ishte gjithmonë, dhe nëse po bënte punën e tij. Ai ishte gjithmonë i motivuar.”.

Bellingham ra në sy të klubeve më të mira të Evropës pasi u bë lojtari më i ri që luan për Birmingham në gusht 2019 pas ditëlindjes së tij të 16-të (një rekord i thyer më vonë nga vëllai i tij më i vogël), ndërsa ende fitonte 145 paund në javë. Ndikimi i tij gjatë qëndrimit të tij të shkurtër me ekipin e parë u konsiderua aq i madh sa që klubi tërhoqi fanellën e tij me numrin 22 kur ai u nis për në Dortmund, nga ku vazhdoi studimet e tij të nivelit A.

Miku më i mirë i futbollistit, Toby Bishay, ka thënë se Bellingham ka një “ego që mund të jetë jashtë shkallës”, por mbetet modest për arritjet e tij. Bellingham ka qenë i qartë në lidhje me qëllimet e tij dhe tha vitin e kaluar: “Dua të fitoj gjithçka, klubin dhe vendin. Dua të bëj gjithçka në lojë. Dua të jem një ikonë futbolli, dikush që mbahet mend, dikush që ndryshoi lojën.”

Pas vështirësive gjatë gjashtë muajve të tij të parë në Gjermani, me kufizimet e udhëtimit Covid që kufizojnë kontaktin me babanë dhe vëllanë e tij, ngritja e tij ka qenë e jashtëzakonshme. Pasi u bë lojtar i rregullt në ekipin e parë të Dortmundit, ai hyri në skuadrën e Gareth Southgate në moshën vetëm 17 vjeç, në nëntor 2020.
Me 4.6 milionë ndjekës në Instagram, figura komerciale e Bellingham ka të ngjarë të vazhdojë të rritet. Ai tashmë ka marrë një sponsorizim të madh me markën sportive Adidas.

Suksesi në çerekfinalen e sotme mund të rrisë fokusin tek Bellingham, për të cilin kapiteni i Anglisë, Harry Kane thotë se “nuk ka dobësi”, por miqtë i kanë thënë të qëndrojë në tokë. Ndjenja të tilla pa dyshim do të kenë jehonë nga prindërit e tij. Cilido qoftë rezultati të shtunën, ata do të jenë krenarë për të riun që thotë se forca e karakterit të tij vjen prej tyre. Në futboll, Anglia ka 17 fitore, nëntë humbje dhe pesë barazime – dhe asnjë humbje me Francën në një Kupë Botërore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: