Pesë të burgosur amerikanë u liruan nga Irani të hënën në një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Katari që përfshinte gjithashtu transferimin e rreth 6 miliardë dollarëve fonde të ngrira iraniane dhe lirimin e pesë të burgosurve iranianë në Shtetet e Bashkuara.

Marrëveshja e të burgosurve ishte duke u bërë prej vitesh dhe po shihet si një përparim i madh diplomatik për të dy armiqtë, por në një shenjë se pakti nuk është tregues i një sheshimi më të gjerë të marrëdhënieve, një zyrtar i lartë i administratës Biden tha se marrëveshja “nuk ka ndryshuar në asnjë mënyrë marrëdhëniet me Iranin”. Menjëherë pasi të burgosurit amerikanë u larguan nga Irani, administrata Biden vendosi sanksione të reja ndaj regjimit.

Megjithatë, marrëveshja e të burgosurve është një shembull i një metode të re të marrëveshjeve të pashkruara midis Uashingtonit dhe Teheranit, thonë analistët, ku lëshime më të vogla të ndërsjella shkëmbehen në mungesë të një marrëveshjeje më të gjerë, formale si ajo e arritur në 2015 dhe e braktisur nga Trump. Administrata në vitin 2018.

Një marrëveshje e re me shtrirje të gjerë mund të jetë e vështirë për t’u arritur nga të dyja palët, ndërsa SHBA shkon drejt zgjedhjeve presidenciale në nëntor 2024. Një pakt i tillë ka të ngjarë të përballet me rezistencë nga Kongresi, miratimi i të cilit do t’i duhej. Dhe nga këndvështrimi i Iranit, përpjekjet për të krijuar një pakt të ri me një administratë amerikane që potencialisht mund të rrëzohet në ato zgjedhje do të ishin të kota nëse presidenti i ardhshëm e braktis atë.

Administrata Biden nuk ka gjasa të angazhohet në “ringjallje kuptimplotë” të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, tha Sanam Vakil, drejtor i programit të Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut në institutin Chatham House në Londër.

“Në vend të kësaj, ajo tashmë ka rënë dakord për një mirëkuptim që është i pashkruar, ku Irani po e frenon pasurimin (uraniumin)”, tha ajo. “Në këmbim, administrata Biden po shikon larg dhe po lejon Iranin të rrisë shitjet e tij të naftës.”

Marrëveshja vjen në kohën e një rënie të konsiderueshme të tensioneve midis Iranit dhe SHBA-së në muajt e fundit. Sulmet nga Irani dhe përfaqësuesit e tij ndaj interesave të SHBA-së në Lindjen e Mesme pothuajse kanë pushuar dhe eksportet e naftës të Iranit janë rritur pavarësisht sanksioneve perëndimore ndaj industrisë së tij të naftës. Ndërkohë, pasurimi i uraniumit i Iranit në kuadër të programit të tij bërthamor thuhet se është ngadalësuar.

Ali Vaez, drejtor i projektit iranian në grupin ndërkombëtar të krizës, tha se një mirëkuptim de-përshkallëzues midis Uashingtonit dhe Teheranit ka krijuar një kontekst më të qëndrueshëm për përparimin, duke e quajtur atë një “pa marrëveshje, pa status quo krizë”.

Irani ka ngadalësuar ritmin me të cilin po pasuron uraniumin e tij në nivele të shkallës së armëve, raportuan disa media amerikane javën e kaluar, duke cituar një raport konfidencial nga mbikëqyrësi i OKB-së për energjinë bërthamore, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA).

Në të njëjtën kohë, Irani është mburrur me prodhim dhe eksport më të lartë të naftës pavarësisht sanksioneve perëndimore. Ministri i Naftës i Iranit, Javad Owji, tha të dielën se sanksionet perëndimore po humbasin gradualisht efektivitetin e tyre .

Muajin e kaluar, ai tha se prodhimi i naftës ishte në rrugën e duhur për të arritur në 3.4 milionë fuçi në ditë (bpd) deri në fund të verës. Prodhimi është më i larti që ka qenë që nga viti 2018, kur Trump u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 dhe rivendosi sanksionet ndaj Iranit.

Eksportet e naftës së Republikës Islamike janë rritur gjithashtu, duke arritur mesatarisht 1.9 milionë fuçi në ditë në gusht, raportoi Reuters, duke cituar firmën e transportit TankerTrackers.com. Kjo nuk është larg shifrave të parasanksioneve, kur eksportet ishin mesatarisht më shumë se 2.5 milionë fuçi në ditë në vitin 2017, sipas vlerësimeve të Administratës së Informacionit të Energjisë në SHBA.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb