Teksa shkollat në Gjermani po rihapen pas një bllokimi të vendosur për të penguar përhapjen e Covid-19, studentët në një shkollë të mesme po kontrollohen dhe po testohen dy herë në javë për simptomat e virusit.

Në një shkollë të mesme në Neustreltiz, në Gjermaninë veriore, të kthehesh në klasë do të thotë të futesh në provë. Dy herë në javë studentët e kësaj shkolle të mesme në Neustrelitz kontrollohen për Covid-19 – në të njëjtën ndërtesë ku ata studiojnë.

Nuk është argëtuese për studentët, por ata e gjykojnë të sigurt. “Falë provës, unë nuk po rrezikoj askënd. Familja ime gjithashtu mund të kontrollohet, gjë që është e rëndësishme, “tha një student. Testi është falas dhe rezultatet vijnë me email ditën tjetër.

Testi nuk është i detyrueshëm, por pothuajse të gjithë nxënësit dhe mësuesit kanë marrë pjesë që kur shkolla u rihap në 6 maj. France 24 / bota.al

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb