Një njësi elitare e dronëve ukrainas ka shkatërruar dhjetëra “objektiva prioritare” duke sulmuar forcat ruse ndërsa ata flenë, ka mundur të zbulojë The Times.

Aerorozvidka, një njësi e specializuar e zbulimit ajror brenda ushtrisë, ka marrë tanke, kamionë komandues dhe automjete që mbanin pajisje elektronike që nga fillimi i pushtimit.

“Ne godasim natën, kur rusët flenë,” tha Yaroslav Honchar, komandanti i ngurtësuar i njësisë, nga baza e tij e operacioneve në Kiev.

Forcat ruse janë statike kur bie nata, shpjegoi ai, me frikën e tyre nga bombardimet ukrainase që i detyrojnë ata të fshehin tanket e tyre në fshatrat midis shtëpive, duke e ditur se artileria konvencionale nuk mund të rrezikojë të godasë civilët.

Por autokolonat e palëvizshme janë objektivat kryesore të Aerorozvidka, e cila ka 50 skuadra pilotësh ekspertë të dronëve.

Përdorimi i dronëve me oktokopter të rëndë të cilët janë modifikuar për të hedhur granata antitank dhe për të parë me kamera termike, errësira është avantazhi i tyre më i madh.

“Natën është e pamundur të shihen dronët tanë”, tha një ushtar i Aerorozvidka, i cili kërkoi të mos përmendet emri për arsye sigurie. “Ne kërkojmë posaçërisht kamionin më të vlefshëm në kolonë dhe më pas e godasim me saktësi dhe mund ta bëjmë vërtet mirë me dëme shumë të ulëta kolaterale – edhe në fshatra është e mundur. Mund të afrohesh shumë natën.”

  • foto galeri
  • foto galeri

Flota e tyre varion nga dronët e lirë komercialë deri te aseti i tyre më i rëndësishëm: oktokopterë të rëndë, të ndërtuar me porosi, të mirëmbajtura nga inxhinierë të brendshëm.

Modeli R18 është xhevahiri i arsenalit të tyre, me një distancë prej 4 km, kohë fluturimi 40 minuta dhe kapacitet për të hedhur bomba 5 kg që fshijnë armaturën ruse. E konsideruar si pajisja më e mirë e ukrainasve për operacionet e natës, ajo mund të kryejë zbulime të sakta dhe të drejtojë zjarr artilerie dhe të hedhë eksplozivë mbi tanke dhe kamionë të luftës elektronike.

Një tjetër dron i përdorur nga njësia është PD-1, një pajisje zbulimi e aftë të rri pezull në ajër për tetë orë.

Ekipet kryejnë rreth 300 misione çdo ditë për të ndihmuar në mbledhjen e informacionit nga sistemi i avancuar i inteligjencës Aerorozvidka i mbështetur nga NATO, Delta, i cili identifikon objektivat me prioritet të lartë për furnizimin e tyre të kufizuar me bomba. Koordinatat u jepen skuadrave të vrasjes që ngrihen në qiell natën.

Përveç përdorimit të kanaleve të komunikimit publik ku qindra fluturues civilë drone janë mobilizuar për të zmbrapsur forcat e Presidentit Putin, Aerorozvidka mbështetet në një sistem të sigurt satelitor Starlink të dhuruar atyre nga Elon Musk. Njësia u krijua nga entuziastët e avionëve model në vitin 2014, por që nga suksesi i operacioneve të saj kundër forcave ruse në Krime, ajo është integruar në shtabin e përgjithshëm ukrainas.

Shumë pajisje kthehen në bazën e betejës së Aerorozvidka-s të dëmtuara nga pushkët ruse dhe njësia ka nevojë urgjente për pjesë, veçanërisht për shikimin e natës dhe kamerat termike.

Gjatë dy javëve të fundit, mbështetësit nga e gjithë Evropa kanë dërguar pjesë të dronëve dhe pajisje të tjera, duke përfshirë printera 3D që mund të përdoren për të ndërtuar pajisje shpërthyese dhe për të riparuar pajisjet e dëmtuara.

Qytetarët britanikë i janë përgjigjur thirrjes dhe janë në proces të krijimit të një rryme të drejtpërdrejtë të furnizimit me Ukrainën.

Specialistët e dronëve kanë ndërtuar një sistem inteligjence të standardeve të NATO-s, të aftë për të monitoruar lëvizjet e rusëve dhe për të koordinuar sulmet e sakta ajrore kundër pozicioneve të tyre (shkruan Charlie Parker).

Delta, e krijuar nga njësia e zbulimit ajror ukrainas Aerorozvidka, mbledh informacion nga satelitët, sensorët në fushën e betejës, zbulimin me dron, përgjimet radio dhe intervista me njerëz në territorin e pushtuar.

Ai lejon gjurmimin në ekran të lëvizjes ushtarake në zonën e konfliktit, duke treguar të dhëna në një hartë interaktive që udhëheqësit ushtarakë mund të përdorin për “ndërgjegjësimin e situatës” dhe planifikimin. Drejtuesit e njësisë kanë përdorur sistemin për të bashkërenduar bombardimet me dronë kundër objektivave ruse, duke përfshirë autokolona tankesh.

“Ne kemi një ekip të brendshëm të zhvilluesve të softuerëve ushtarakë që ndjekin një standard të NATO-s për të zhvilluar sistemin tonë të ndërgjegjësimit të situatës,” tha një udhëheqës i Aerorozvidka për The Times. Ai shtoi: “Bazuar në informacionin, ne i caktojmë 50 ekipet tona në terren ose të godasin objektivat e identifikuar ose të ofrojnë zbulim shtesë për disa parametra të veçantë. Ose për të siguruar artileri me sytë e tyre – ata bëjnë bashkërendimin e zjarrit të artilerisë.

Për shkak të ndërprerjeve të energjisë dhe problemeve të lidhjes me internetin në pjesë të Ukrainës si rezultat i sulmeve ruse, Aerorozvidka është kthyer në metoda alternative.

Dronët e tij më të sofistikuar janë të lidhur duke përdorur Starlink, një sistem i dhuruar nga Elon Musk që përdor satelitët në një orbitë të ulët për të mundësuar aktivitete “me shpejtësi të lartë të të dhënave”. “Ne përdorim pajisje Starlink dhe lidhim ekipin e dronëve me ekipin tonë të artilerisë,” tha oficeri.

“Nëse përdorim një dron me vizion termik gjatë natës, droni duhet të lidhet përmes Starlink me personin e artilerisë dhe të krijojë përvetësimin e objektivit.”

Delta u tregua aq e suksesshme kundër Rusisë në Krime, saqë oficerët ukrainas janë trajnuar nga NATO për ta përdorur atë së bashku me teknikat e komandës dhe kontrollit të fushës së betejës të stilit perëndimor. Sistemi po ndihmon për të transformuar mënyrën se si njësitë zbulojnë dhe reagojnë ndaj ndryshimeve në fushën e betejës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb