Një autore polake, fituese e çmimit Nobel të dielën e quajti Rusinë një kërcënim për “botën e lirë”.

Olga Tokarczuk, e njohur për temat e saj humaniste dhe brezin e gjallë, subversive, foli në një festival të shkrimtarëve në Jerusalem.

“Polakët ndajnë ndjenjën ukrainase të rrezikut që Rusia i paraqet botës së lirë”, tha Tokarczuk, duke shtuar se qeveria polake kishte paralajmëruar për rrezikun e paraqitur nga agresioni rus prej vitesh.

Polonia, fqinji perëndimor i Ukrainës, ka pranuar mbi tre milionë refugjatë ukrainas që kur Rusia nisi pushtimin e saj në fund të shkurtit. Varshava ka bërë thirrje për sanksione të ashpra ndërkombëtare kundër Rusisë.

“Askush nuk mund ta imagjinonte se kjo luftë do të ishte kaq mizore kaq anakronike. Kjo luftë sjell në mendje imazhet e tmerrshme të Luftës së Dytë Botërore,” tha ajo.

Tokarczuk u nderua me Çmimin Nobel për Letërsinë në vitin 2018 për epikën e saj të shekullit të 18-të “Librat e Jakobit”, për një mistik dhe udhëheqës sekti hebre të quajtur Jacob Frank.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb