Shkupi dhe Athina po intensifikojnë kontaktet diplomatike, me qëllim zgjidhjen e kontestit të emrit të Maqedonisë.

Për javën e ardhshme janë paralajmëruar dy takime të ministrave të Jashtëm, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias.

Siç raporton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë, Dimitrov dhe Kotzias do të takohen në Sofje më 15 dhe 16 shkurt, në margjina të një takimi joformal të ministrave të Jashtëm të BE-së dhe të vendeve kandidate.

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka thënë të mërkurën se javën e ardhshme do të mbahet po ashtu një takim i ri i shefave të diplomacisë së Maqedonisë dhe Greqisë, me ndërmjetësimin e përfaqësuesit të OKB-së, Matthew Nimetz, shkruan rel.

Athina dhe Shkupi janë në mosmarrëveshje për emrin e Maqedonisë qysh në vitin 1991 kur Maqedonia ka shpallur pavarësinë.

Greqia refuzon ta njohë Maqedoninë me këtë emër, duke thënë se një gjë e tillë sugjeron se Shkupi ka pretendime territoriale ndaj një rajoni verior të Greqisë, i cili po ashtu quhet Maqedoni.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: