Shkencëtarët e Afrikës së Jugut kanë zbuluar një variant të ri COVID-19 në numër të vogël dhe po punojnë për të kuptuar implikimet e tij të mundshme.

Varianti – i quajtur B.1.1.529 – ka një “plejadë shumë të pazakontë” mutacionesh, të cilat janë shqetësuese sepse mund ta ndihmojnë atë të shmangë reagimin imunitar të trupit dhe ta bëjë atë më të transmetueshëm, u thanë shkencëtarët gazetarëve në një konferencë shtypi të enjten.

Instituti Kombëtar për Sëmundjet Transmetuese (NICD) tha se 22 raste pozitive të variantit të ri janë regjistruar në vend pas sekuencës gjenomike.

“Fatkeqësisht ne kemi zbuluar një variant të ri që është një arsye për shqetësim në Afrikën e Jugut,” tha virologu Tulio de Oliveira në një konferencë shtypi.

Varianti “ka një numër shumë të lartë mutacionesh”, tha ai. “Fatkeqësisht po shkakton një rilindje të infeksioneve,” shtoi ai. Është zbuluar gjithashtu në Botsvana dhe Hong Kong midis udhëtarëve nga Afrika e Jugut, tha ai.

Ministri i Shëndetësisë Joe Phaahla tha se varianti ishte një “shqetësim serioz” dhe pas një rritjeje “eksponenciale” të rasteve të raportuara, duke e bërë atë “një kërcënim të madh”. Infeksionet ditore shkuan në më shumë se 1,200 të mërkurën, nga rreth 100 në fillim të këtij muaji.

Përpara zbulimit të variantit të ri, autoritetet kishin parashikuar një valë të katërt që do të godiste Afrikën e Jugut duke filluar rreth mesit të dhjetorit, e nxitur nga udhëtimet përpara sezonit festiv. NICD tha në një deklaratë të enjten se rastet e zbuluara dhe përqindja e testimit pozitiv po “rriten shpejt” në tre nga provincat e vendit duke përfshirë Gauteng, i cili përfshin Johannesburg dhe Pretoria.

Një shpërthim grupi u identifikua kohët e fundit, i përqendruar në një institut të arsimit të lartë në kryeqytetin Pretoria, tha NICD.

“Megjithëse të dhënat janë të kufizuara, ekspertët tanë po punojnë jashtë orarit me të gjitha sistemet e vendosura të mbikëqyrjes për të kuptuar variantin e ri dhe cilat mund të jenë implikimet e mundshme,” tha ai. Që nga fillimi i pandemisë, Afrika e Jugut ka regjistruar rreth 2.95 milionë raste të COVID-19, nga të cilat 89.657 kanë qenë fatale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: