TIRANË

Shoqata e Bareve dhe Restoranteve I ka drejtuar qeverisë një letër me tre kërkesa kryesore.Shoqata I kërkon qeverisë të ulë tvsh për këtë sektor, të rishikojë orarin e lejimit të muzikës dhe të lëvizjes së lire të qytetarëve. Sipas tyre biznesi I bareve dhe restoranteve ka qënë ndër më të penalizuarit ndaj rikthimi I punës me kohë të plotë do të shërbente për të rikuperuar humbjet e shkaktuara.

“Kërkojmë rishikimin e orarit të lejimit të muzikës dhe rishikimin e orarit të mbylljes së aktivitetit tonë pasi kjo mbyllje ekziston për bllokun e qëndrën e qytetit ndërsa per sheshet e koncertet nuk ka as orare dhe as pengesa. Kërkojmë uljen e TVSH-së në të njëjtin nivel si sektori i turizmit dhe agroturizmit e shikojmë si një instrument të domosdoshëm dhe kyç për të nxitur e zhvilluar vijimin e aktivitetit në të njëjtin kapacitet si më parë dhe për zhvillimin ekonomik të vendit.”

Baret dhe restorantet ishin të fundit që u hapën së bashku me transportin, pas lirimit të pjesshëm të masave izoluese për parandalimin e coronavirusit

“Efektet ekonomike të kësaj situate janë të pakonceptueshme sa i përket ringritjes së aktivitetit, për shkak se rënia e xhiros që nisi përpara mbylljes me urdhër të Ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, po vijon edhe sot.”

Komiteti teknik i ekspertëve ka vendosur që baret dhe restorantet të mbyllin aktivitetin në orën 23.00 me premtimin se kjo masë do të rishikohet në fillim të muajit korrik.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: