Emigrantët e paligjshëm shqiptarë, të cilët hyjnë në Britaninë e Madhe duke kaluar kanalin e “La Manshit” me gomone, janë kthyer në një shqetësim madhor për autoritetet britanike.

Kjo, edhe pas zbulimit të një raporti të ushtrisë vendase që konstaton se 40% e refugjatëve janë të rinj ngë Shqipëria. Mediat ndërkohë janë duke i kushtuar vëmendje të madhe precedentit në fjalë, me TheSun që raporton se “trafikantët po i detyrojnë emigrantët shqiptarë të nxitojnë për të hyrë drejt Britanisë së Madhe përpara se të zgjidhet kryeministri i ri”, në garën mes Liz Truss dhe Rishi Sunak.

 

@kalim.per.angli #rrugeperangli🇬🇧 #kalimperangli #albania #france #kukes #dibra #hasi #tropoja #shkodra #burreli #bulqiza #tirana #lezha ♬ Dominicana – Vinz

“Ata u thonë atyre se një udhëheqës i ri do të ndalojë të gjitha kalimet me gomone në Kanal me një armatë patrullash dhe se dështimi për t’i ndaluar ata ishte rënia e Boris Johnson. Kontrabandistët kanë ulur gjithashtu çmimin për kalimin prej 20 miljesh gjatë motit të mirë deri në 2,000 £ për person, krahasuar me 10,000 £ që ishte në muajt e kaluar”, shkruan media angleze.

Ndërkohë çmimet për kalimin e fshehur në një kamion drejt Britanisë variojnë nga 20 mijë deri në 22 mijë paund dhe vijnë me një rrezik shumë më të madh për t’u kapur.

 

@jetanglie #kush_eshte_i_interesuar_te_me_shkruje_ne_dm ♬ suono originale – Rruge Anglie

Nëntë banda qëndrojnë pas 2,863 emigrantëve që u transportuan nga Franca drejt Britanisë së Madhe, nga 1 qershori deri më 12 korrik, me 1,075 prej tyre që ishin shqiptarë.

“Shqiptarëve u thuhet se qindra njerëz do të patrullojnë Kanalin, gardhe do të ruajnë bregdetin dhe ata do të kthehen dhe do të humbasin paratë e tyre. Kur të ketë një kryeministër të ri, do të ketë një gënjeshtër të re çfarëdo që duhet për të vazhduar këtë tregti”, tha një burim për TheSun.

Deputetja e Dover dhe Deal, Natalie Elphicke, tha se kryeministri i ri duhet t’i shohë vendkalimet si një “prioritet kyç”.

 

@jetanglie♬ original sound – ⁉️777⁉️

“Është e padiskutueshme që shumë janë thjesht emigrantë ekonomikë. Ka një mënyrë të drejtë për të aplikuar për të punuar në MB dhe nuk është në duart e kontrabandistëve të njerëzve”, shtoi ajo.

Ndërkohë, Sekretarja e Brendshme Priti Patel tha: “Askush nuk duhet të vërë në dyshim vendosmërinë e kësaj qeverie për të thyer modelin e biznesit të bandave”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb