Prokurorët federalë duan që Steve Bannon, një ish-këshilltar i lartë i ish-presidentit Donald Trump, të dënohet me gjashtë muaj burg për shpërfillje të Kongresit, sipas një rekomandimi të paraqitur të hënën.

Përveç kohës së vuajtjes, qeveria po kërkon 200,000 dollarë gjobë.

“Për përbuzjen e tij të qëndrueshme dhe me besim të keq ndaj Kongresit, i pandehuri duhet të dënohet me gjashtë muaj burgim – pjesa më e lartë e gamës së Udhëzimeve të Dënimit – dhe gjobë 200,000 dollarë – bazuar në këmbënguljen e tij për të paguar gjobën maksimale në vend që të bashkëpunojë me hetimin rutinë financiar të Zyrës së Provës për para-dënimin”, shkruan prokurorët në dosjen e tyre gjyqësore të hënën.

Ata thanë se ai nuk ishte plotësisht në përputhje me zyrën e provës në hetimin e tyre para dënimit, duke shkruar se Bannon “u përgjigj lirisht pyetjeve në lidhje me familjen, jetën profesionale, prejardhjen personale dhe shëndetin. Por i pandehuri refuzoi të zbulonte të dhënat e tij financiare, në vend të kësaj insistoi se ai ishte i gatshëm dhe në gjendje të paguante çdo gjobë të vendosur, duke përfshirë gjobën maksimale për çdo akuzë të dënimit.”

Prokurorët shtuan: “Rebelët që pushtuan Kapitolin më 6 janar nuk sulmuan vetëm një ndërtesë – ata sulmuan sundimin e ligjit mbi të cilin u ndërtua ky vend dhe përmes të cilit ai qëndron. Duke shpërfillur thirrjen e Komisionit të Përzgjedhur dhe autoritetin e tij, i pandehuri e përkeqësoi atë sulm.”

Bannon u shpall fajtor nga një juri në korrik për dy akuza për shpërfillje të Kongresit. Dënimi i tij është caktuar të premten.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb