Ligjvënësit izraelitë votuan për shpërndarjen e parlamentit të enjten, duke i dhënë fund qeverisë së koalicionit njëvjeçar të kryeministrit Naftali Bennett dhe duke e kthyer vendin në zgjedhje për të pestën herë në më pak se katër vjet, në një lëvizje që mund të shihte sërish në pushtet ish-kryeministrin Benjamin Netanyahu.

Parlamenti prej 120 anëtarësh votoi me 92 vota pro dhe asnjë kundër për të shpërndarë veten dhe për të mbajtur zgjedhjet e ardhshme më 1 nëntor, tha një zëdhënës parlamentar në një deklaratë.

Bennett pritet t’i japë pushtetin Yair Lapid, ministrit të jashtëm izraelit dhe liderit të partisë centriste Yesh Atid, sipas marrëveshjes për ndarjen e pushtetit që ata ranë dakord pas zgjedhjeve jopërfundimtare në 2021.

Ndryshimi i pushtetit do të hyjë në fuqi nga e premtja dhe Lapid do të mbajë postin deri në formimin e qeverisë së ardhshme.

Lapid, një ish-gazetar dhe personalitet i medias, do të bëhet kryeministri i 14-të i Izraelit, duke zëvendësuar Bennett, udhëheqësin më të shkurtër të vendit.

Pamjet video në mediat sociale treguan Bennett në plenumin e parlamentit pas votimit, duke u ngritur nga karrigia e tij dhe duke i bërë shenjë Lapidit për të shkëmbyer vendet me të.

Si kryeministër i përkohshëm, Lapid, 58 vjeç, ka një program të mbushur me çështje diplomatike dhe të sigurisë. Të dielën, ai do të presë mbledhjen e tij të parë të kabinetit si kryeministër. Dy ditë më vonë ai do të udhëtojë në Paris për të takuar presidentin francez Emmanuel Macron.

Në mesin e korrikut, ai do të jetë ai që do të takohet me Presidentin e SHBA Joe Biden, udhëtimi i paracaktuar i të cilit në Lindjen e Mesme përfshin Izraelin dhe Arabinë Saudite. Izraeli shpreson se Shtëpia e Bardhë do të ndihmojë në formimin e bashkëpunimit të sigurisë me Arabinë Saudite kundër sulmeve të mundshme iraniane.

Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini në Gjirin Persik ranë dakord në vitin 2020 për të normalizuar lidhjet e tyre me Izraelin sipas Marrëveshjes së Abrahamit të ndërmjetësuar nga SHBA, por Arabia Saudite nuk e ka ndjekur.

Koalicioni i Bennett bëri thirrje për miratimin e shpejtë të projekt-ligjit të shpërbërjes pasi ai njoftoi javën e kaluar se qeveria e tij nuk ishte më e qëndrueshme.

Koalicioni u inaugurua në qershor 2021, kur Bennett dhe Lapid e formuan atë pas dy vitesh krize politike në të cilën asnjë kandidat, përfshirë Netanyahun, nuk mund të fitonte vota të mjaftueshme për të formuar një qeveri.

Ai përbëhet nga tetë parti të ndryshme ideologjikisht, duke përfshirë Pëllumbat liberalë, Hawks laikë, pro-kolonët fetarë dhe partinë islamike të Ra’am, duke shënuar herën e parë që një parti arabe ishte pjesë e një qeverie koalicioni në Izrael. Motivi i vetëm që i bashkoi ishte rrëzimi i Netanyahut, udhëheqësit më jetëgjatë të Izraelit, i cili po përballet me gjyq penal për tre raste të veçanta të skandaleve të korrupsionit.

Një seri dezertimesh e lanë koalicionin pa shumicë në parlament për më shumë se dy muaj.

Bennett tha se ai dhe Lapid vendosën të thërrisnin zgjedhje të reja pas dështimit të tyre për të miratuar rregullore që ofrojnë mbrojtje për kolonët hebrenj në Bregun Perëndimor të pushtuar. Rregulloret  skaduan në fund të qershorit, por opozita, kryesisht parti pro kolonëve, votuan kundër një projekt-ligji të mbështetur nga qeveria për t’i zgjatur ato në mënyrë që të detyrojë koalicionin të japë dorëheqjen.

Bennett, kreu i partisë pro-kolonëve të Yamina, tha se skadimi i rregulloreve do të krijojë “dëm të tmerrshëm” dhe ai preferon të shpërbëjë koalicionin e tij.

Netanyahu dhe aleatët e tij thanë më herët se ata kishin zhvilluar bisedime për të formuar një qeveri të re të udhëhequr nga Netanyahu brenda parlamentit aktual, pa shkuar në zgjedhje të reja. Por negociatat treguan pak përparim dhe opozita ra dakord të votonte pro projektligjit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb