Armenia dhe Azerbajxhani raportuan të martën për përleshje kufitare në shkallë të gjerë që lanë trupat e Azerbajxhanit të vdekur në shpërthimin e fundit midis armiqve të përhershëm.

Ka pasur raportime të shpeshta për të shtëna përgjatë kufirit të tyre të përbashkët që nga fundi i luftës së vitit 2020 midis Jerevanit dhe Bakut mbi rajonin e kontestuar Nagorno-Karabakh.

“Në orën 00:05 të mëngjesit (2005 GMT) të martën, Azerbajxhani nisi granatimet intensive, me artileri dhe armë zjarri të kalibrit të madh, kundër pozicioneve ushtarake armene në drejtim të qyteteve Goris, Sotk dhe Jermuk”, tha ministria e mbrojtjes e Armenisë.

Ai tha në një deklaratë se Azerbajxhani kishte përdorur gjithashtu drone.
Por ministria e mbrojtjes e Azerbajxhanit akuzoi Armeninë për “akte subversive në shkallë të gjerë” pranë rretheve të Dashkesan, Kelbajar dhe Lachin në kufi, duke shtuar se pozicionet e ushtrisë së saj “u vunë nën zjarr, duke përfshirë edhe mortajat e llogoreve”.

“Ka humbje në mesin e ushtarakëve (azerbajxhanë)”, tha ai, pa dhënë shifra.
Javën e kaluar, Armenia akuzoi Azerbajxhanin për vrasjen e një prej ushtarëve të saj në një shkëmbim zjarri në kufi.

Në gusht, Azerbajxhani tha se kishte humbur një ushtar dhe ushtria e Karabakut tha se dy nga trupat e saj ishin vrarë dhe më shumë se një duzinë u plagosën.

Fqinjët zhvilluan dy luftëra – në vitet 1990 dhe në 2020 – mbi rajonin e Nagorno-Karabakh, enklavën e populluar nga armenët e Azerbajxhanit.

Gjashtë javë luftime në vjeshtën e vitit 2020 morën më shumë se 6,500 jetë dhe përfunduan me një armëpushim të ndërmjetësuar nga Rusia.

Sipas marrëveshjes, Armenia lëshoi ​​një pjesë të territorit që kishte kontrolluar për dekada dhe Moska vendosi rreth 2,000 paqeruajtës rusë për të mbikëqyrur armëpushimin e brishtë.

Gjatë bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE në Bruksel në maj dhe prill, presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev dhe kryeministri armen, Nikol Pashinyan ranë dakord të “përparojnë diskutimet” për një traktat të ardhshëm paqeje.

Separatistët etnikë armenë në Nagorno-Karabakh u shkëputën nga Azerbajxhani kur Bashkimi Sovjetik u shemb në 1991. Konflikti që pasoi mori rreth 30,000 jetë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb