MOGADISHU

Të paktën 20 njerëz u vranë dhe 30 u plagosën nga një makinë bombë vetëvrasëse jashtë një restoranti pranë portit në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu vonë të premten, tha një zyrtar i shërbimeve të urgjencës.

Shpërthimi dërgoi shtëllunga tymi në qiell dhe shkaktoi zjarr, raportuan dëshmitarët dhe media shtetërore. “Deri më tani kemi mbartur 20 njerëz të vdekur dhe 30 të plagosur nga skena e shpërthimit”, tha Dr. Abdulkadir Aden, themelues i shërbimeve të ndihmës së shpejtë AAMIN për Reuters.

Shpërthimi ndodhi në restorantin Luul Yemeni pranë portit, thanë dëshmitarët. “Një makinë me shpejtësi shpërtheu në restorantin Luul Yemeni. Unë po shkoja në restorant, por u ktheva kur shpërthimi më tronditi dhe e mbuloi zonën me tym”, i tha Reuters banori Ahmed Abdullahi, i cili jeton afër vendit ku ndodhi ngjarja e rëndë.

Radio Mogadishu i kontrolluar nga shteti i Somalisë raportoi se kishte gjithashtu shkatërrim të pronës dhe se policia kishte rrethuar zonën. Askush nuk mori përgjegjësinë për shpërthimin. Grupi islamik al Shabaab shpesh kryen bombardime të tilla në Somali dhe gjetkë si pjesë e fushatës për të rrëzuar qeverinë qendrore të vendit afrikan dhe për të vendosur rregullin e vet bazuar në interpretimin e tij të rreptë të ligjit Islamik të Sheriatit.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb