Një nga vullkanet më aktive në Japoni, Sakurajima ka shpërthyer , duke ngritur një një re hiri në të paktën 2.000 metra lartësi mbi krater, raporton ABC News.

Sipas Qendrës Këshilluese Vullkanike të Tokës (VAAC), reja e hirit mbi vullkan arrin 4.000 metra ose 2.880 metra mbi krater. Sakurajima, që do të thotë “Lulja e qershisë”, ndodhet rreth 50 kilometra larg centralit bërthamor Sendai.

Shpërthimet në këtë vullkan kanë qenë të shpeshta që nga viti 1955.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: