Të paktën 17 persona kanë humbur jetën në një shpërthim të madh në qytetin Bogos. Sipas BBC, një automjet me eksploziv minereresh, është përplasur me një motoçikletë, e kjo është arsyeja e shpërthimit.

Imazhet e shpërndara nga mediet lokale treguan një shtëllungë të madhe tymi të zi që ngrihej mbi ndërtesat e shkatërruara.

Të paktën 59 persona pësuan lëndime, disa prej të cilëve ishin në gjendje kritike, tha ministri i Informacionit, Kojo Oppong Nkrumah.

Presidentja e Ganës, Nana Akufo-Addo tha se ushtria iu është bashkuar përpjekjeve emergjente për të ndihmuar në “menaxhimin e situatës”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb