Britania e Madhe dhe Europa janë goditur nga një numër “i paprecedentë” i rasteve të gripit të shpendëve këtë verë, me 47.7 milionë zogj të vrarë që nga vjeshta e kaluar, sipas shifrave të reja.

Ka pasur mijëra shpërthime të regjistruara te zogjtë e egër , sipas përditësimit të fundit nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve të BE-së , Autoriteti Evropian i Sigurisë Ushqimore dhe laboratori i referencës së BE-së. Virusi arriti në rritjen e kolonive të shpendëve të detit në bregun verior të Atlantikut, duke vrarë një numër të madh.

Në vitet e kaluara, shpërthimet e gripit të shpendëve u zvogëluan me motin më të ngrohtë dhe përfundimin e migrimit nga zogjtë e egër në vjeshtë dhe dimër.

Por shpërthimet kanë vazhduar në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe gjetkë në Evropë këtë verë, duke çuar në frikën se variantet shumë patogjene të gripit të shpendëve tani janë endemike te zogjtë e egër, duke krijuar një rrezik infeksioni gjatë gjithë vitit.

Nga qershori deri në shtator, numri i shpërthimeve te shpendët e zbutur ishte më shumë se pesë herë më i lartë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Ekspertët thonë se të gjitha llojet e zogjve janë infektuar tani, duke bërë që virusi të mbetet.

Shpërthimet kanë kaluar gjithashtu Oqeanin Atlantik, duke u përhapur nga Evropa në Amerikën e Veriut përgjatë rrugëve të migrimit dhe duke çuar në asgjësimin e miliona shpendëve në SHBA dhe Kanada.

Ekspertët e sëmundjeve thonë se shpërthimet mund të përkeqësohen edhe më shumë këtë dimër.

“Me fillimin e migrimit të vjeshtës dhe rritjen e numrit të shpendëve të egër që dimërojnë në Evropë, ata kanë gjasa të jenë në rrezik më të lartë të infeksionit nga HPAI [gripi i shpendëve shumë patogjene] sesa vitet e mëparshme për shkak të qëndrueshmërisë së vëzhguar të virusit në Evropë”, tha Guilhem de Seze. , kreu i vlerësimit të rrezikut në Autoritetin Evropian të Sigurisë Ushqimore.

Infeksionet gjatë gjithë vitit në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë mund të detyrojnë pulat me rreze të lirë të vendosen në ambiente të mbyllura .

Provat veterinare për të testuar vaksinat e gripit të shpendëve kanë filluar në Francë dhe Holandë, por ka pikëpyetje rreth efektivitetit të vaksinave kundër gripit të shpendëve dhe nëse zogjtë e vaksinuar mund ta përhapin ende sëmundjen nëse janë të infektuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb