Presidenti Joe Biden dhe Nënkryetarja Kamala Harris u paralajmëruan nga ekipi i tyre i sigurisë kombëtare mbrëmjen e sotme për një sulm tjetër terrorist në Kabul.

Lajmi është bërë i ditur nga sekretari i shtypit të Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

“Ditët e ardhshme të këtij misioni do të jenë periudha më e rrezikshme deri më tani,” tha Psaki në një deklaratë të premten.

“SHBA po merr masa maksimale të mbrojtjes së forcës në aeroportin e Kabulit. Ushtria amerikane po dërgon mijëra njerëz çdo disa orë dhe po vazhdon të ketë përparësi në evakuimin e qytetarëve amerikanë të mbetur, tha ajo.

Biden udhëzoi Sekretarin e Shtetit Antony Blinken të vazhdojë përpjekjet diplomatike me partnerët ndërkombëtarë “për të siguruar mjete për shtetasit e vendeve të treta dhe afganët me viza për të lënë vendin edhe pasi të përfundojë prania ushtarake amerikane,” shtoi Psaki.

“Komandantët tanë gjithashtu përditësuan Presidentin dhe Zëvendës Presidentin për planet për të zhvilluar objektivat e ISIS-K. Ditët e ardhshme të këtij misioni do të jenë periudha më e rrezikshme deri më tani. Presidenti riafirmoi me komandantët miratimin e tij për të gjitha autoritetet që ata kanë nevojë për të kryer operacionin dhe mbrojtjen e trupave tona, dhe të gjithë raportuan se ata kanë burimet që ata besojnë se kanë nevojë për ta bërë këtë në mënyrë efektive, “tha Psaki.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb