Nivelet e alarmit janë rritur në Britaninë e Madhe orët e fundit, pas një incidenti jashtë një klinike në Liverpool , ku një taksi që transportonte eksploziv hodhi në erë një pasagjer. Niveli i kërcënimit terrorist në vend tani është rriturnë “serioz”, që do të thotë se një sulm tani konsiderohet shumë i mundshëm.

Lëvizja u konfirmua nga ministrja e Brendshme  Pretty Patel , ndërsa policia në Liverpool arrestoi katër persona për shpërthimin, i cili vrau pasagjerin brenda taksisë.

Duke folur për gazetarët, ajo tha:

“Kryeministri kryesoi një mbledhje të Kobra (Komitetit të Emergjencës) pasditen e sotme dhe unë mora pjesë në të. Çështjet për t’u theksuar janë se, para së gjithash, incidenti është shpallur terrorist. Së dyti, Qendra e Analizës së Terrorizmit – JTAC – tani po e rrit nivelin e kërcënimit në Mbretërinë e Bashkuar nga i rëndësishëm në serioz. Dhe kjo ka një arsye, pasi ajo që pamë dje është incidenti i dytë brenda një muaji. Një hetim është duke u zhvilluar për momentin, do të na duhet kohë dhe hapësirë ​​për të bërë punën që na duhet për të hetuar incidentin. “Por sigurisht që ne si qeveri dhe unë si Ministër i Brendshëm vazhdojmë të punojmë me të gjithë për sigurinë e vendit tonë”.

Niveli i kërcënimit për herë të fundit u rrit në “serioz” në nëntor 2020 pas sulmeve në të cilat u vranë katër persona në Vjenë, tre të tjerë u vranë në një sulm me thikë në Nice dhe një mësues u vra në Paris.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: