Rusia rriti sigurinë në urën e saj të vetme drejt Krimesë pasi një shpërthim i madh shkatërroi pjesë të saj të shtunën.

Presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar tani Shërbimin Federal të Sigurisë të vendit (FSB) të mbikëqyrë lidhësin kyç me gadishullin e pushtuar.

Ura është gjithashtu një simbol kryesor i aneksimit rus të Krimesë nga Ukraina në vitin 2014. Shpërthimi vrau tre persona, thanë hetuesit rusë.

Zyrtarët thanë se puna për rregullimin e pjesëve të dëmtuara do të fillojë menjëherë.

Zëvendëskryeministri rus urdhëroi që pjesët e shkatërruara të urës të hiqen menjëherë dhe tha se zhytësit do të fillojnë të hetojnë dëmet poshtë vijës ujore të dielën në mëngjes, raportojnë agjencitë ruse të lajmeve.

E përshëndetur nga mediat ruse si “ndërtimi i shekullit”, ura ka qenë vendimtare për Rusinë për lëvizjen e pajisjeve ushtarake, municionit dhe trupave në Ukrainën jugore.

Por imazhet e reja satelitore të publikuara të shtunën treguan tym dhe zjarr pranë zonave të shembura të urës 19 km (12 milje), e cila u hap me shumë bujë katër vjet pasi Moska aneksoi Krimenë.

Meqenëse luan një rol strategjik në luftë, autoritetet ukrainase kanë thënë se është një objektiv legjitim, pasi zotohen të rimarrin gadishullin.

Zyrtarët ukrainas iu përgjigjën me miratim të fshehtë ndaj shpërthimit, por nuk kanë treguar se forcat e tyre ishin pas sulmit.

Presidenti Volodymyr Zelensky e pranoi incidentin në fjalimin e tij të natës të shtunën, duke thënë: “Sot nuk ishte një ditë e keqe dhe kryesisht me diell në territorin e shtetit tonë”.

“Fatkeqësisht, kishte vranësira në Krime. Edhe pse ishte gjithashtu ngrohtë,” shtoi ai.

Autoritetet ruse lëvizën me shpejtësi për të rihapur ato pjesë të lidhësit kyç ende të paprekura dhe thanë vonë të shtunën se ura është rihapur pjesërisht për trafikun rrugor dhe hekurudhor.

Është një arterie jetike në zinxhirin e furnizimit të Moskës në frontin e betejës në pushtimin e saj të Ukrainës dhe në vetë territorin e aneksuar të Krimesë.

Guvernatori i Krimesë i emëruar nga Moska, Sergei Aksyonov, tha se ekzistonte një dëshirë për hakmarrje, por dha siguri se gadishulli kishte ende karburant për një muaj dhe ushqim për më shumë se dy muaj.

“Situata është e menaxhueshme, është e pakëndshme, por jo fatale,” tha ai.

Zyrtari ukrainas David Arakhamia, kreu parlamentar i partisë së Zelenskyt, tha se “Ndërtimet e paligjshme ruse kanë filluar të shpërbëhen dhe të marrin flakë”.

“Arsyeja është e thjeshtë: nëse ndërton diçka shpërthyese, atëherë herët a vonë ajo do të shpërthejë”.

Dhe një deputet ukrainas i tha BBC-së se pavarësisht se kush ishte përgjegjës për sulmin, kjo ishte një “fitore e madhe ukrainase dhe humbje shumë e rëndë dhe e rëndë për Rusinë”.

“Ura nuk është e shkatërruar por e dëmtuar, por imazhi i Putinit është shkatërruar, kjo është gjëja më e rëndësishme”, tha Oleksiy Goncharenko.

Rusia Krimeja
Rusia Krimeja

Është e vështirë të mbivlerësohet rëndësia politike, simbolike dhe strategjike e urës së Krimesë. Zyrtarët rusë më parë pretenduan se ishte e mbrojtur mirë nga kërcënimet nga ajri, toka ose uji – veçanërisht pasi është më shumë se 100 milje nga territori i kontrolluar nga ukrainasit.

Një komitet kombëtar rus kundër terrorizmit tha se dëmi u shkaktua nga shpërthimi i një kamioni me bombë, i cili shkaktoi djegien e shtatë vagonëve hekurudhorë. Shtëpia e një burri nga rajoni Krasnodar i Rusisë jugore është duke u hetuar, shtoi ai.

Ndërsa Ukraina nuk i ka lidhur forcat e saj të armatosura me shpërthimin, ajo ka shënjestruar Krimenë në të kaluarën. Muajin e kaluar, Ukraina mori përgjegjësinë për një seri sulmesh ajrore në Krime, duke përfshirë një sulm në bazën ushtarake ruse Saky.

Që nga sulmi i urës të shtunën, mediat sociale të Ukrainës kanë shpërthyer në festë. Banka e saj e dytë më e madhe thotë se tashmë ka lëshuar një dizajn të ri karte debiti që paraqet urën e shembur.

Në javët e fundit, forcat e Kievit kanë marrë përsëri sasi të konsiderueshme të territorit të pushtuar nga Rusia më herët gjatë luftës.

Disa orë pas shpërthimit të urës, Rusia emëroi një komandant të ri për të udhëhequr trupat e saj në Ukrainë. Sergei Surovikin është një komandant veteran i njohur për udhëheqjen e forcave ruse në Siri dhe u akuzua për mbikëqyrjen e shkatërrimit të qytetit të Aleppos.

Por Rusia ende kontrollon zona të Ukrainës, duke përfshirë centralin bërthamor Zaporizhzhia – më i madhi në Evropë – i cili ka humbur të gjithë fuqinë e jashtme dhe po mbështetet në gjeneratorët e emergjencës me naftë për energjinë që i nevojitet për ftohjen e reaktorëve, sipas mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së.

Dhe qyteti i afërt i Zaporizhzhia, në juglindje të Ukrainës, pa bombardime gjatë natës që vranë të paktën 17 njerëz, sipas një zyrtari lokal në Telegram.

Ndërtesat dhe blloqet e banesave janë dëmtuar nga sulmet me raketa, tha Anatoliy Kurtev, sekretari i administratës së qytetit. Postimet e paverifikuara në mediat sociale u shfaqën gjithashtu për të treguar blloqe apartamentesh në flakë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: