Shpëtimi i katër alpinistëve serbë ka bërë jehonë në Serbi.

Gazeta serbe ‘Blic’ i kushtuar një artikull shpëtimit alpinistëve, ka është theksuar se serbët i kanë mbijetuar një drame të vërtetë, teksa ishin duke tentuar të ngjisnin majën e Jezercës. Po ashtu, shkruhet se 50 efektivë policie janë angazhuar për gjetjen e tyre.

“Katër alipinistë serbë i kanë mbijetuar një drame të vërtetë dje gjatë ngjitjes në pikën më të lartë të malit të Jezercës nga luginat e Valbonës dhe Thethit. Ata kanë ngecur në një mal të mbuluar me borë dhe njëri prej tyre ka rënë nga lartësia dhe ka plagosur rëndë gjymtyrët, ndaj është dërguar me helikopter në spitalin e Tiranës.

Policia shqiptare bëri të ditur se alpinisti i plagosur ishte nën mbikëqyrjen e mjekut dhe se pas plagosjes nuk mund të lëvizte. Më shumë se 50 policë morën pjesë në operacionin e shpëtimit. Ministri shqiptar i Mbrojtjes, Niko Peleshi, ka postuar në llogarinë e tij në Facebook foto dramatike nga ky aksion”, ka shkuar Blic.

Ditën e djeshme u raportua se katër alpinistë serbë kishin rrëshqitur në malin e Jezercës gjatë kalimit nga Valbona në Theth, duke pësuar lëndime të disa prej gjymtyrëve të trupit. Për shkak të terrenit të vështirë, janë angazhuar 50 efektivë policisë dhe dy helikopterë, në mënyrë gjetjen dhe shpëtimin e tyre.

Njëri prej alpinistëve është transportuar drejt QSUT-së dhe është duke marrë ndihmë mjekësore, pro pa rrezikuar jetën. Sakaq mësohet se tret ë tjerët nuk kanë pasur lëndime serioze.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb