Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky është zgjedhur personazhi i vitit për 2022 nga revista amerikane Time.

Gjithashtu i njëjti titull, Zelenskyt iu dha nga ‘Financial Times’.

Drejtuesit e Time janë shprehur se kjo përzgjedhje përfshin shpirtin e Ukrainës, mabjtjen gjallë të shpresës pavarësisht nga terrori,.

Zelensky e ka bërë bashkë botën në një mënyrë që nuk është parë me dekada. Vendimi për të mos u larguar nga Kievi ndërsa nisën të binin bombat Rusia ishte epokale!”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb