Nënkryetarja e PD, Jorida Tabaku ka publikuar shifrat e fundit që tregojnë numrin e azilkërkuesve shqiptarë në Europë.

Sipas saj, tashmë janë mbi 200 mijë shqiptarë që në 8 vitet e fundit kaë aplikuar për azil në kontinent dhe kanë braktisur atdheun.

Për Tabakun, Shqipëria e Ramës vetëm shkretohet dhe tashmë rrezikon edhe një nga pikat për çeljen e negociatave.

 

STATUSI NGA JORIDA TABAKU

Shqipëria e Ramës është një Shqipëri që shkretohet.

🛑 Kemi numrin më të lartë të azilkërkuesve në Europë duke rrezikuar edhe një nga pikat e vendosura nga BE për çeljen e negociatave.

📍 Kriteret e vendosura janë një letër lakmuesi për të kuptuar se sa seriozisht e ka qeveria jonë procesin e integrimit.

🆘 Por sot numërohen mbi 200 mijë shqiptarë që kanë ikur nga vendi në 8 vjet. Nuk shohin të ardhmen këtu, nuk besojnë më tek një qeveri që punon për veten dhe varfëron shqiptarët.

🔵 Ka ardhur koha të ndryshojmë realitetin! Ka ardhur koha që politika të punojë për qytetarët! Ka ardhur koha që integrimi të jetë kryefjala e përpjekjes sonë për një vend më të mirë dhe pranë familjes Europiane.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb