Të paktën 10 kontejnerë të një anijeje mallrash është përfshirë nga flakët në brigjet e Kanadasë.

Sipas mediave të huaja, anija, me 16 pjesëtarë në bord, ndodhej në British Columbia kur kontejneri brenda së cilës ndodhej kimikate minerare u dogj. Aktualisht po punohet për të shuar flakët në kontejnerë, për të mos vënë në rrezik jetën e pjesëtarëve të ekuipazhit.

“Marinarët këshillohen të qëndrojnë larg zonës. Aktualisht nuk ka asnjë rrezik sigurie për njerëzit në breg, megjithatë situata do të vazhdojë të monitorohet”, u shpreh një pjesëtar i anijes.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb