Shqiptarët në Mal të Zi, gjatë këtij viti shënuan në forma të ndryshme 70-vjetorin e tragjedisë kombëtare e njohur si “Masakra e Tivarit”.

Subjektet politike shqiptare, shoqëria civile dhe intelektualët në Mal të Zi kërkuan angazhimin institucional për ndriçimin e kësaj ngjarjeje të rëndë si dhe kërkuan vendosjen e një memoriali në vendin ku u ekzekutuan më se 5000 të rinj kosovarë, të cilët u mobilizuan në Luftën Nacional Çlirimtare gjatë vitit 1945.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb