Një i burgosur u arratis nga burgu Uauuilermoos i Lucernit me kusht. Ai ishte dënuar më parë për kundërvajtje dhe nuk përbën kërcënim për publikun. Është e paqartë se ku është aktualisht refugjati kosovar. Policia po heton. Ai mund të mos jetë më në Zvicër, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te policise kantonale.

Policia thotë se kosovari nuk e ka pasur të vështirë. Ai ka përfituar nga disa orë pushim nga burgu gjatë drekës të martën e kaluar dhe ka ikur. Burri kosovar ishte i dënuar për kundërvajtje. Ai nuk paraqet asnjë rrezik.

« I burgosuri nuk u vu re kurrë për sjellje të dhunshme gjatë qëndrimit të tij në Uauuilermoos dhe gjithmonë kthehej nga pushimet e tij në orën e caktuar,», thotë Daniel Graf, zëdhënës i shtypit për Departamentin e Drejtësisë dhe Sigurisë së Lucernit (JSD), për Zentralplus, citon gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch.

Për këtë arsye opinioni nuk u informua për arratisjen. Graf vazhdoi: “Vetëm të burgosurit që nuk përbëjnë rrezik për publikun pranohen në sistemin e hapur të burgjeve. Kjo i bën më të lehtë hapat e mëtejshëm të integrimit”.

Është e paqartë se ku është refugjati kosovar. Policia po heton. Ai mund të mos jetë më në Zvicër. Sipas Gradit, është e rrallë që të burgosurit të përdorin lejen e tyre të burgut për t’u arratisur – kjo ndodh deri në tre herë në vit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb