LEGNANO

Një i ri shqiptar që nuk respektoi lejen e qëndrimit u arrestua të enjten në Legnano gjatë kontrolleve të policisë pranë stacionit hekurudhor të qytetit.

Agjentët e Departamentit të Parandalimit të Krimit në Lombardi kanë ndaluar dy shqiptarë për një kontroll në Piazza Trento dhe Trieste. “Më duhet të marr dokumentet në makinën time afër këtu”, tha njëri prej tyre, por më pas ai u përpoq të shpëtonte duke u përpjekur të ngjitej mbi një gardh, shkruajnë mediat italiane.

Një agjent e ndoqi pas shqiptarin, e goditi dhe e plagosi. Agjenti nuk hoqi dorë nga ndjekja, duke e ndjekur të dyshuarin hap pas hapi, e madje kërkoi përforcime. Bashkëpunimi i një kalimtari me policët ishte vendimtar

I arratisuri u përpoq të fshihej në ballkonin e një shtëpie, afër kopshteve publike në Via Mazzini, por u pa nga një kalimtar i cili sinjalizoi praninë e tij te agjentët, duke lejuar kështu kapjen e tij. Agjenti u dërgua në spitalin e qytetit dhe dëmtimet që ai raportoi u gjykuan nga profesionistë të shëndetit për të qenë të kurueshëm në 10 ditë. Përkundrazi, shqiptari u arrestua për rezistencë ndaj zyrtarëve publikë dhe plagosje, si dhe për shkelje të ligjeve të imigracionit.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb