“Ai u përpoq të bënte seks me mua në parkingun e një hoteli, por unë i thashë jo. Dy orë më vonë ai goditi të varfrën Sabina Nessa’. Kështu ka deklaruar ish-gruaja e shqiptarit Koci Selamaj, i arrestuar për vrasjen e 28-vjeçares e cila tregon se kishte frikë për jetën e saj pasi ai i futi duart në fyt në javët para se të vriste mësuesen.

Ionela Gherghisan kishte frikë për jetën nga bashkëshorti i larguar Koci Selamaj. Por 45-vjeçarja tha se nuk e kishte imagjinuar kurrë që Selamaj, 36 vjeç, do të vazhdonte të kryente një krim kaq të tmerrshëm.

Gherghisan, e cila jetonte në Eastbourne, East Sussex, me Selamajn, por tani është kthyer në vendlindjen e saj, Rumani, tha se ajo ishte e pikëlluar për familjen e zonjushës Nessa.

Koci Selamaj Sabina Nessa
Koci Selamaj Sabina Nessa

Nëna e një fëmije tha për Daily Mail: “Është shumë e vështirë për mua të gjej fjalët për t’i thënë familjes së Sabinës, sepse jam po aq e tronditur nga ajo që bëri ai sa edhe ata.

“Edhe unë kam një vajzë 26-vjeçare dhe mund të tregoj dhimbjen e tyre. Kam shumë dhimbje në zemër dhe ndihem shumë e vetmuar pa asnjë ndihmë.
“Më vjen shumë keq që kaq shumë njerëz u lënduan për shkak të tij. Nuk e kam besuar kurrë se ai ishte në gjendje të vriste.’

Zonja Gherghisan, një pastruese dhe kërcimtare barku me kohë të pjesshme, tha se Selamaj u bë ‘i panjohur’ dhe i dhunshëm në javët para vrasjes.
Ajo u shpërngul nga shtëpia e familjes gushtin e kaluar pasi ai e mbyti në shtrat sepse ajo nuk i ishte përgjigjur ndërsa punonte në një turn të dyfishtë.
“Kishte raste kur kisha frikë të qëndroja në të njëjtën shtëpi me të sepse kisha frikë për jetën time,” tha Gherghisan.

Suspect Arrested In Killing Of Sabina Nessa
Suspect Arrested In Killing Of Sabina Nessa

Ai u përpoq të më mbyste tre herë, por herën e fundit u tmerrova më shumë. Ai erdhi në shtëpi nga puna dhe më vuri duart në qafë, duke më bërtitur, ‘Pse nuk u përgjigje në telefon?’
“Isha në shtrat, i tronditur. Ai doli prej saj dhe më lëshoi, por nuk kërkoi falje. Unë isha viktima e tij e parë, por diçka e ndaloi të më vriste.’

Dyshja më pas kishin kontakte të kufizuara deri në ditën e vrasjes kur Selamaj propozoi zonjushën Gherghisan për seks në parkingun e makinave të Grand Hotel në Eastbourne ku ajo punonte.

Zonja Gherghisan nuk e kishte idenë se kishte hyrë në hotelin me pesë yje – pavarësisht se jetonte vetëm një milje larg në High Street – dhe se do të vazhdonte ta rrihte për vdekje zonjushën Nessa-n vetëm dy orë më vonë.

Ajo tha: “Ai ishte shumë i shqetësuar dhe i padurueshëm dhe nuk e kisha parë kurrë të tillë.
“Pashë një shishe alkooli në makinën e tij dhe ndjeva erën e tij në frymën e tij. Ai nuk ishte i dehur, por sillej shumë çuditërisht.

“Ai u përpoq të bënte seks me mua në makinën e tij në parkingun e makinave, por unë thashë jo, kështu që ai u largua dhe unë u ktheva në punë.”

Ajo u kthye në banesën e çiftit më 25 shtator – tetë ditë pasi ai kishte vrarë zonjushën Nessa, dhe një natë para arrestimit të tij.

“Ai ishte në telefonin e tij dhe ishte i kthjellët – nuk kishte asnjë shenjë se çfarë kishte bërë në sjelljen e tij”, tha ajo.
“E vetmja gjë që ishte e çuditshme ishte se ai kishte këpucë të reja, dhe ai rrallë i ndërron këpucët. I blen të reja vetëm kur i prishen ato që ka.’

Selamaj kishte veshur ‘atlete të veçanta me një taban të bardhë të trashë’ gjatë sulmit. Atao u nxorën më vonë nga shtëpia e tij dhe u zbuluan se kishin gjurmë gjaku mbi to.

Miss Gherghisan tha se është e tronditur nga dhuna ekstreme e ushtruar ndaj zonjushës Nessa nga Selamaj, të cilën e takoi në një lavazh shqiptar.

Çifti u martua në nëntor 2018 pas shumë presioneve nga Selamaj, vendlindja e të cilit Shqipëria nuk është pjesë e BE-së.
Duke u martuar me zonjushën Gherghisan, ai do të kishte mundur të qëndronte në MB.

Zonja Gherghisan tha: ‘Ai u martua me mua për letrat. Më tha në mënyra të ndryshme. Mbaj mend që nëntë muaj pasi filluam një lidhje, ai më bëri presion për martesë, duke thënë se nëse e doja, duhej të martohesha me të.

Ai ishte gjithmonë në ankth dhe i shqetësuar për dëbimin. Dhe unë rashë dakord që ai të ishte i qetë. Unë e doja atë.’

Zonja Gherghisan – e cila ishte një adoleshente e pastrehë kur kishte birësuar vajzën e saj – tani po përpiqet të pajtohet me vrasjen e zonjushës Nessa në Cator Park në Kidbrooke, në juglindje të Londrës, më 17 shtator.

Ajo qau në një vigjilje në Eastbourne për Miss Nessa-n përpara se të vizitonte Kidbrooke për t’u përpjekur të kuptonte mizorinë.
“Doja t’i shprehja familjes së Sabinës ngushëllimet e mia në vigjiljen e mbajtur në Eastbourne,” tha ajo. “Shkova për të parë skenën e krimit dhe parkun ku ndodhi gjithçka dhe bëra fotografi të zonës. Unë kurrë nuk do ta kuptoj pse ai planifikoi të vriste Sabinën.’

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb