Nuk është i vogël numri i shqiptarëve që kanë korrur sukses jashtë vendit me punën dhe talentin e tyre. E tillë është Florentina Ferati nga Ferizaj i Kosovës, e cila ka arritur të punësohet në gjigantin Facebook, që njëherësh shënon edhe rrjetin social më të përdorur nga shqiptarët.

Për suksesin e saj kanë raportuar disa nga faqet ndërkombëtare, e njëra ndër to edhe sajti zyrtar i Texas Lutheran University. Tina Ferati nuk është një detektive, por puna e saj përfshin kriminologjinë dhe hetimin e krimeve, të gjitha që ajo bën në internet.

Si një konsulente për praktikat e teknologjisë së mjekësisë ligjore të PwC-së, Ferati punon në një sërë projektesh që shkojnë nga hetimet kibernetike, përgjigjja e incidentit dhe mjekësia ligjore kompjuterike, deri te analiza e të dhënave dhe procesi në të cilin kërkohen, gjenden, sigurohen dhe kontrollohen të dhënat elektronike me qëllimin për t’i përdorur ato si dëshmi në një çështje civile ose penale,  shkruan Albinfo.ch.

Kohët e fundit shkenca kompjuterike u përqendrua në një hetim kibernetik dhe përgjigje të incidentit që përfshinte një numër të madh klientësh me pakicë që përjetuan një ndërhyrje të paligjshme të rrjetit që çonin në sekuestrimin e informacionit financiar të ndjeshëm të konsumatorëve.

“Roli im në këtë projekt ishte të çoja ekipin në të gjithë analizën digjitale mjeko-ligjore dhe të japë përditësime të përditshme për klientin për të raportuar gjetjet”, tha Ferati. “Ekipi ynë përfundoi duke gjetur kompjuterët e komprometuar në rrjet, programet dhe mjetet e përdorura për të kryer sulmin, dhe ishte në gjendje të gjejë të dhënat e vjedhura në një faqe për ndarjen e skedarëve”, ka thënë më tej shqiptarja. Ferati gëzon trajtimin e zgjidhjes së problemeve dhe hetimin si zgjidhjen e një misteri.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb