Rusia ka përdorur tashmë gjithsej 86 dronë kamikaze Shahed-136 për të goditur Ukrainën, 60% e tyre u shkatërruan nga mbrojtësit ukrainas.

Lajmi u bë i ditur nga Oleksiy Hromov, Zëvendës Shefi i Departamentit Kryesor të Operacioneve të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës në një konferencë.

“Mbrëmë, forcat dhe mjetet e Forcave Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës kanë shkatërruar 9 nga 12 dronë kamikaze. Në total, që nga fillimi i përdorimit të armikut të mjeteve ajrore pa pilot kamikaze të tipit Shahed-136, janë vendosur 86 njësi, nga të cilat 60% u shkatërruan”, tha Hromov.

Ai shtoi se armiku do të vazhdojë të terrorizojë popullsinë civile të Ukrainës me kërcënimin e përdorimit të raketave, aviacionit dhe UAV-ve, por Forcat e Armatosura të Ukrainës mbrojnë qiellin e Ukrainës, duke bërë çdo përpjekje për të minimizuar pasojat e granatimeve të armikut.

Siç është raportuar, më 13 shtator, Departamenti i Komunikimeve Strategjike të Forcave të Armatosura të Ukrainës informoi se ushtria ukrainase rrëzoi një dron Shahed-136 pranë Kupiansk, rajoni Kharkiv.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb